Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole ponadgimnazjalnej zatrudniam nauczyciela matematyki z wykształceniem magisterskim. Nauczyciel ten ma również ukończone studia licencjackie z fizyki. W tym roku szkolnym w arkuszu jest 16 godzin matematyki i dwie godziny fizyki. Czy nauczyciel ten ma uprawnienia do nauczania fizyki w szkole średniej? Czy powinienem te dwie godziny fizyki w arkuszu ująć na wakacie, czy mogę je przydzielić nauczycielowi?
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...), w szkole średniej (liceach i technikach) mogą uczyć osoby, które ukończyły studia magisterskie na danym kierunku, studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu albo studia magisterskie na innym kierunku i dodatkowo studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu.
Studia licencjackie nie dają kwalifikacji do nauczania przedmiotu w szkole średniej. W projekcie organizacyjnym można wykazać vacat i zwrócić się do Kuratorium o wyrażenie zgody na zatrudnienie nauczyciela z takimi kwalifikacjami.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zgodnie z art. 222.1 Ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe podjęcie zatrudnienia w innej szkole przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć wymaga uzyskania zgody dyrektora szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia. Przepisu tego zgodnie z art. 222 ust.3 nie stosuje się do nauczycieli przedmiotów teoretycznych w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe. Przedmioty zawodowe w szkole obejmują przedmioty teoretyczne i praktyczne - czy art. 222 dotyczy tylko teoretycznych, czy również praktycznych realizowanych w szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu przez mianowanie w okresie ochronnym można ograniczyć etat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jedna z nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej, w miesiącu lipcu uległa wypadkowi samochodowemu i jest w stanie, który uniemożliwi jej powrót do pracy - szkoły z dniem 1 września br. Zwróciła się do mnie z zapytaniem: Czy otrzymując od lekarza roczny urlop dla poratowania zdrowia np. od 30 sierpnia 2016r. do 29 sierpnia 2017r., to czy jej dotychczasowe pobory nie ulegną zmianie i pozostaną wyliczane z dotychczasowego pełnego wymiaru zatrudnienia przez cały okres przebywania na urlopie? Pragnę nadmienić, iż nauczycielka dotychczas pracowała w pełnym wymiarze godzin dydaktyczno-wychowawczych, jest nauczycielem dyplomowanym, zatrudniona jest na podstawie mianowania, staż pracy pedagogicznej wynosi ponad 30 lat. A więc spełnia wszelkie przesłanki do udzielenia jej tego urlopu.
Problemem jednak w tym przypadku staje się fakt wypowiedzenia warunków umowy o pracę, które nauczycielka otrzymała w miesiącu maju br. a powodują one sytuację, że z dniem 1 września 2016r. będzie ona realizowała obowiązki dydaktyczno-wychowawcze w wymiarze 16/18 /w niepełnym wymiarze godzin/. Powstaje pytanie, na które proszę o odpowiedź. Czy nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia, zaczynając urlop jeszcze w miesiącu sierpniu, a więc w czasie trwania pełnego wymiaru godzin ale w przeddzień nowego /zmniejszonego/ pensum godzinowego, będzie otrzymywał wyliczenie wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia wg stawki z pełnego etatu, czy z dniem 1 września automatycznie będzie otrzymywał wyliczenie z wynagrodzenia wynikającego z obniżonego pensum godzinowego, a tym samym będzie go obowiązywał wymóg natychmiastowego przerwania urlopu ze względu na to, że nauczycielom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin, urlop ten nie przysługuje?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Podczas ferii, lub wakacji nauczyciel przebywa w szpitalu. Czy powinien za ten czas okazać się zwolnieniem lekarskim? Nadmieniam,że nie korzysta z dodatkowego urlopu uzupełniającego. Jakie świadczenia w takim przypadku przysługują nauczycielowi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony na ¾ etatu, które realizuje przez 5 dni w tygodniu. Czy można ustanowić dla takiego nauczycielowi czterodniowy lub trzydniowy tydzień pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe