Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole pracują dwie nauczycielki, na które wpłynęły skargi rodziców (ustne- z żądaniem przeniesienia Pań do innych placówek) dotyczące jakości ich pracy. Nauczycielki nie chorują , nie spóźniają się, ale ich praca na lekcji jest nieefektywna i wyniki nauczania mierne. Jakie kroki dyrektor może podjąć dotyczące np.zwolnienia czy przeniesienia - nie ma podstaw żeby wystawić ocenę negatywną.
Rodzice nie mają takiego prawa. Mogą natomiast wyrażać (pisemną) opinię na temat pracy nauczyciela. Obowiązkiem dyrektora jest wyjaśnienie, zbadanie sprawy oraz podjęcie rozmowy z nauczycielkami. Proponuję wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytania: a) Jakie są przyczyny niskich wyników nauczania, b) Co oznacza określenie „niskie” wyniki, c) jakie są oczekiwania i możliwości edukacyjne uczniów? Wyniki nauczania nie mogą być w żadnym razie powodem zwolnienia ani przeniesienia nauczycielek. Dyrektor szkoły jedynie w razie: 1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy; 2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela. (ze zm.), w szczególności art. 20.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Placówka: niepubliczne przedszkole- jeżeli w statucie placówki nie ma żadnej informacji o prowadzeniu nadzoru pedagogicznego (jako placówka niepubliczna nie ma w obowiązku prowadzić nadzoru pedagogicznego), to czy możliwe jest realizowanie przez pracowników takiego przedszkola awansu zawodowego? I czy takie przedszkole ma obowiązek zgodnie z nowym rozporządzeniem, które wchodzi w życie z dniem 1.09.2018 dokonywać oceny pracy nauczycieli?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel złożył wniosek o włączenie do szkolnego zestawu programów, program realizowany w ramach awansu zawodowego. Czy do tego potrzebna jest uchwała, czy wystarczy aby dyrektor zatwierdził program z adnotacją, że jest realizowany w ramach awansu i nie dopisywał do szkolnego zestawu programów. Czy potrzebna jest opinia rodziców dzieci realizujących ten program?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób "w procesie zarządzania wykorzystuje się wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego"?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W ogólnokształcącej szkole muzycznej I stopnia uczniowie klas 1-6 mają zajęcia ogólnokształcące oraz zajęcia muzyczne. Na zajęcia muzyczne muszą czasami oczekiwać po 2-3 godziny. W tym czasie powinni zgodnie z zarządzeniem dyrektora przebywać na świetlicy szkolnej. Niestety ustawicznie łamią ten przepis i chowają się po szkole, wychodzą na zewnątrz do pobliskiego sklepu, lasu itp. Doszło też do kilku małych wypadków. Rodzice również dają uczniom przyzwolenie na takie opuszczanie szkoły pisząc tzw. stałe oświadczenia wyrażające zgodę na wyjście ze szkoły w trakcie oczekiwania na zajęcia. W takiej sytuacji nie sposób zapanować nad bezpieczeństwem uczniów. Co może zrobić w tej kwestii dyrektor szkoły? Część rodziców rozumie potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa, jednak grupa rodziców twierdzi, że nie mam prawa nakazać uczniom pobytu w świetlicy, skoro nie chcą tam być. Zwykle podczas tych okienek nie ma jak zapewnić uczniom opieki.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Nadzoruję pedagogicznie pracę niepublicznego gimnazjum. W br szkolnym spodziewam się ewaluacji zewnętrznej. Jakie zagadnienia i obszary obowiązują w takim gimnazjum. Które obszary nie są uwzględniane. Działamy na prawach publicznego publicznego gimnazjum
Czy musi być w tej szkole Rada rodziców-organem szkoły jest stowarzyszenie założone przez rodziców?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe