Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole realizowany będzie projekt w ramach programu RPO działanie 11.4. Koordynatorem i jego asystentem będą nauczyciele. Jaką mam zawrzeć umowę, czy to może być dodatek specjalny, czy umowa o dzieło. Poproszę wzór takiego dokumentu. A może jeszcze inne rozwiązanie, które będzie zgodne z prawem krajowym i europejskim.
Nauczycielowi należy przydzielić dodatkowe godziny w ramach art. 35a Karty Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 191, z późn. zm.)
Zgodnie z brzmieniem tego przepisu nauczycielom wymienionym w art. 1 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela, którzy w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej prowadzą zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, za każdą godzinę prowadzenia tych zajęć przysługuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej w sposób określony w art. 35 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela tj. w wysokości wynagrodzenia obliczanego jak za godzinę ponadwymiarową lub godzinę doraźnego zastępstwa.
Dyrektor może przydzielić zajęcia realizowane w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej za zgodą nauczyciela.
Zajęcia te nie są wliczane do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz. Ponadto, wynagrodzenia nauczycieli otrzymywanego z tytułu realizacji powyższych zajęć nie uwzględnia się przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela.
Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony w szkole, w której będzie realizowany projekt finansowany ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, to powinien on prowadzić zajęcia zgodnie z powyższymi zasadami.
Zatrudnienie nauczyciela w oparciu o przepisy Kodeksu pracy na zajęcia finansowane ze środków unijnych może mieć miejsce w sytuacji opisanej w art. 7e ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 2156, z późn. zm.), tj. w sytuacji, gdy nauczyciel nie realizuje w tej szkole tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, posiadający kwalifikacje określone w przepisach rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Nauczyciela można wówczas zatrudnić dodatkowo w ramach projektu unijnego na podstawie umowy o pracę w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502).
Dodatkowe zatrudnienie nauczyciela w przedstawionej wyżej sytuacji byłoby sprzeczne z celem powołanych przepisów, których regulacja ma przede wszystkim na uwadze eliminację zatrudniania nauczycieli już zatrudnionych w danej szkole w oparciu o dodatkowe umowy, przede wszystkim umowy cywilnoprawne. Nauczyciel, który jest już zatrudniony w danej szkole, zajęcia finansowane ze środków unijnych powinien realizować na podstawie art. 35a ustawy Karta Nauczyciela. Godzin tych nie wlicza się do „pensum” nauczyciela, ani nie stanowią one pracy w godzinach ponadwymiarowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciela urodziła 12.04.2012 r. chore dziecko (posiada orzeczenie o niepełnosprawności) do tej pory został jej udzielony urlop wychowawczy w trzech częściach 1. 01.03.2013-30.06.2013, 2. 01.09.2013 - 31.08.2014 a 3. 01.09.2014 - 31.08.2015. Z przysługującego jej 35 miesięcznego urlopu wychowawczego zostanie jej 7 miesięcy. Jak jej udzielić urlopu, gdzie nauczycielowi powinno się udzielać urlop na rok szkolny, a zostało tylko 7 miesięcy. Drugie pytanie. Ponieważ nauczycielka ma prawo do dodatkowego urlopu wychowawczego w związku z posiadaniem dziecka z orzeczeniem w ilości 35 miesięcy. Czy podział urlopu na pięć części dotyczy każdego urlopu 35 miesięcznego? Czy podział na 5 części mam liczyć na 70 miesięcy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudnić nauczyciela kontraktowego na umowę o pracę na czas określony (na wolne stanowisko w szkole vacat) wymiar zatrudnienia 7/18 od 3.09.2018 do 21.06.2019 r. (czas zajęć lekcyjnych)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona na czas określony do 31 sierpnia przebywa od 1 lipca na zwolnieniu do czasu porodu (listopad). Jest w trakcie stażu na nauczyciela mianowanego. Czy podczas zwolnienia lekarskiego zasadnym jest wypłacanie dodatku dla opiekuna stażu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź: 1/ Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie mianowania złożyła prośbę o zmianę formy zatrudnienia w roku szkolnym 2018/2019. Prosi o zatrudnienia na pół etatu od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. Moje pytanie czy z nauczycielem należy rozwiązać umowę o pracę i wydać świadectwo pracy ( jaka podstawa prawna ); następnie zatrudnić na umowę o prace od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. na pół etatu, a od 01.09.2019 r. ponownie zatrudnić na podstawie mianowania na pełen etat. W/w nauczyciel w okresie od 01.09.2017 r. do 31.08.2018 r. przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia. Czy nauczyciel ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, czy też może go wykorzystać po zmianie zatrudnienia z pełnego wymiaru na 1/2 etatu tj. od np. 01.09.2018 r.
2/ Nauczycielowi zatrudnionemu na czas nieokreślony w wymiarze 26/26 w świetlicy szkolnej dyrektor zamierza od 01.09.2018r. do 31.08.2019r. przydzielić 18/18 w szkole i 13/26 w świetlicy szkolnej. Czy z tym nauczycielem należy podpisać porozumienie zmieniające umowę o pracę z 26/26 na 18/18 i 13/26. W jakiej wysokości będzie miał dodatek za wysługę lat w roku szkolnym 2018/2019r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kucharka, która pracuje na ½ etatu złożyła podanie o 8 godz. opieki na dziecko z art. 188 Kp Czy zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, czy przysługuje mu całe 2 dni czyli 16 godzin ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe