Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole zatrudniona była osoba do opieki w czasie dowozu. Zatrudnienia były cykliczne tj. na 10 m-cy w każdym roku szkolnym. Uzbierało się tego dużo, bo pracownik był tak zatrudniany od 1999 roku. W tym roku pracownik po zakończeniu umowy na czas określony i otrzymaniu świadectwa pracy wystąpił do ZUS i otrzymał emeryturę (osiągnął wiek emerytalny). Czy tę osobę należy objąć opieką tak jak innych emerytów, którzy przeszli na emeryturę?
W pytaniu nie podano o jakiego rodzaju opiekę chodzi, a więc przyjmuje się objęcie emerytów działalnością socjalną. Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1070) osoby uprawnione do korzystania z ZFŚS to m.in. emeryci - byli pracownicy; prawo to nie jest uzależnione od rodzaju umowy o pracę, a jedynie od istnienia związku pomiędzy zakończeniem zatrudnienia u ostatniego pracodawcy i przejściem na emeryturę. Ostatni pracodawca opiekuna dowozu, u którego jest tworzony ZFŚS, powinien więc objąć byłego pracownika – emeryta działalnością socjalną. Natomiast należy upewnić się, kto faktycznie zatrudniał opiekuna dowozu (szkoła czy urząd gminy), ponieważ do zadań gminy, a nie szkoły, należy zatrudnianie opiekunów w czasie dowozu uczniów, który organizuje gmina (m.in. art. 32 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2020 r., poz. 910).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka była zatrudniona od 1.09.2018r. do 22.06.2019r. wykorzystała urlop ferii 14 dni w naturze i wypłacono jej ekwiwalent za 42 dni. Ta sama osoba została zatrudniona w tej samej szkole od 1.09.2019 do 14.10.2019r. czy należy się tej osobie jakiś ekwiwalent ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1.09.2021 r. zatrudnimy nauczyciela na 5/18, który pracuje w innej szkole, ale nienależącej do naszej gminy. Ten nauczyciel złożył inne świadectwa pracy na 9 lat. Czy powinniśmy żądać od niego informacji, gdzie pracuje i w jakim wymiarze, czy na podstawie złożonych świadectw pracy wypłacać dodatek stażowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje możliwość przydzielenia godzin fizyki nauczycielowi wychowania technicznego, który w trakcie studiów miał odpowiednio dużą godzin fizyki ogólnej, poszczególnych działów działów np. termodynamiki, mechaniki, mechaniki technicznej i laboratorium (pracowni)? Czy istnieje możliwość uznania kwalifikacji do szkoły podstawowej?
- Nauczyciel zatrudniony poprzez mianowanie, przebywający obecnie na urlopie dla poratowania zdrowia (od 1 września 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.) złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 24 kwietnia 2023 r. Za ile dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego nauczyciela należy wypłacić ekwiwalent (nie korzysta on z urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zimowych z racji przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przypadku rozwiązania umowy o pracę z nauczycielem kontraktowym, zatrudnionym aktualnie na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin, można wypowiedzieć umowę w trybie art. 27 KN uzasadniając wypowiedzenie " Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę są zmiany planu nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnienie Pani na stanowisku nauczyciela ". Czy w takim przypadku nauczycielowi temu przysługuje na podstawie art. 20 ust. 5c KN prawo do przejścia w stan nieczynny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe