Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W tym roku szkolnym planujemy odnowienie placu zabaw w przedszkolu (wymiana trawy, ogrodzenia itp.). Szacowany koszt ok. 11 tyś. złotych. Czy powyższy wydatek możemy sfinansować z dotacji z UM? Czy zakup tablicy interaktywnej również można pokryć z dotacji oświatowej? Proszę o sprecyzowanie: co jest inwestycją i nie może być sfinansowane z dotacji?
Zgodnie z art. 90 ust. 3d ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) dotacja wypłacana przez jednostkę samorządu terytorialnego niepublicznej jednostce oświatowej musi być przeznaczana na realizację jej zadań w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej. Dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących oraz zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wyliczonych w powołanym przepisie, dla których odpisy amortyzacyjne są uznawane za koszt uzyskania przychodu w 100% ich wartości, w momencie oddania do używania (czyli jeśli nie przekraczają kwoty 3.500 zł netto, zgodnie z art. 16k ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, Dz. U. z 2014 r., poz. 851). Wydatki bieżące należy rozumieć zgodnie z art. 236 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, Dz. U. z 2013 r., poz. 885 z późn. zm., który zalicza do nich wydatki budżetowe niebędące wydatkami majątkowymi.
Jeżeli ogrodzenie otacza tylko 1 budynek, nie stanowi odrębnego środka trwałego i na podstawie przepisów rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz. U. z 2010 r. Nr 242, poz. 1622) jest traktowane jako część składowa budynku (obiekt pomocniczy). W związku z tym należy ustalić, czy wymiana ogrodzenia stanowi inwestycję (ulepszenie), czy remont (wydatek bieżący).
Ulepszenie to trwałe unowocześnienie środka trwałego, które podnosi jego wartość techniczną, użytkową, jak i przystosowanie składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż pierwotne jego przeznaczenie albo nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych, wyrażające się w poprawie standardu użytkowego lub technicznego lub obniżce kosztów eksploatacji. Natomiast remont to wszystkie zmiany trwale przywracające pierwotny poziom techniczny danego środka trwałego, pierwotną zdolność użytkową utraconą na skutek upływu czasu i eksploatacji, przy czym pojęcie to nie obejmuje zwykłych zabiegów konserwacyjnych. Jeżeli celem działania będzie przywrócenie pierwotnego stanu ogrodzenia, które w wyniku eksploatacji uległo zniszczeniu, to prace należałoby uznać za remont, nawet jeżeli użyto nowocześniejszych materiałów niż te, z których jest wykonany, a więc zgodnie z postępem technicznym. Takie prace mogą być sfinansowane z dotacji nawet, jeśli wydatki przekraczają 3.500 zł. Jeśli natomiast prace będą zmierzały do ulepszenia i zwiększenia wartości budynku, nie będą mogły zostać sfinansowane z dotacji. Wydatki ulepszeniowe powodują wzrost wartości użytkowej danego środka trwałego w stosunku do wartości z dnia przyjęcia go do używania przez podatnika (art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, Dz. U. z 2014 r., poz. 851). W przeciwnym razie, tj. gdy wzrost wartości użytkowej środka trwałego nie występuje, mamy do czynienia z remontem.
W orzecznictwie podkreśla się, że zakwalifikowanie robót jako remontu lub ulepszenia często wymaga wiadomości specjalnych (wyrok NSA z dnia 1 marca 2000 r., I SA/Wr 2915/98, www.orzeczenia.nsa.gov.pl). W związku z tym do stwierdzenia, czy wykonanie planowanych prac w związku z wymianą ogrodzenia stanowi remont, czy ulepszenia, należy zasięgnąć opinii specjalisty z dziedziny budownictwa.
Ponieważ z treści pytania wynika, że trawa ma być wymieniona – a więc dotychczas znajdowała się w okolicy budynku, gdy z placu zabaw korzystają uczniowie, jej wymianę należy zaliczyć do wydatków bieżących, które mogą być pokrywane z dotacji. Taki zabieg nie powinien wpłynąć na zwiększenie wartości budynku.
Tablica interaktywna będzie wykorzystywana do pracy z uczniami, będzie więc to zakup związany z dydaktyczną działalnością przedszkola, czyli o charakterze bieżącym pokrywany z dotacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy zmieniając zapisy w statucie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego należy też zmieniać statuty szkół, które są w jego składzie? Czy jeżeli zmian jest bardzo dużo, to RP może uchwalić nowy statut?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- PROSZĘ O PODANIE PODSTAWY PRAWNEJ W CELU PRZEPROWADZENIA KLASYFIKACJI UCZNIÓW W ROKU 2017/2018 I PROMOCJI DO KLAS PROGRAMOWO WYŻSZYCH.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Przy wystawianiu ocen końcoworocznych w dzienniku lekcyjnym nauczyciel popełnił błąd (omyłka polegała na tym, że uczeń miał mieć ocenę 4, a wpisane zostało 3). Zaznaczę,że jeszcze nie było posiedzenia klasyfikacyjnego. Czy można i jak należy dokonać zmiany?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ile godzin ponadwymiarowych może realizować dyrektor szkoły, wicedyrektor oraz kierownik szkolenia praktycznego? Osoby te realizują przedmioty zawodowe. Co zrobić, jeżeli jest problem ze znalezieniem nauczycieli zawodowców? Czy można zwiększyć wymienionym osobom liczbę godzin ponadwymiarowych? Proszę o podstawę prawną.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel na przyszły rok ma zaplanowany niepełny wymiar etatu 0,54: łączone godziny świetlicy (3 godziny), biblioteki (6 godzin) i muzyki (4 godziny). W obecnym roku szkolnym ma cały etat. Nauczycielowi zostało 1,5 roku do emerytury. Chcąc przejść na urlop dla poratowania zdrowia lepiej dla tego nauczyciela byłoby to zrobić pod koniec tego roku szkolnego tj. czerwiec czy sierpień? Jeśli przejdzie na urlop od września to po powrocie będzie musiała wrócić na pół etatu czy na cały etat?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe