Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W tym roku szkolnym zostałam dyrektorem szkoły i chciałabym zapytać o obowiązkowe informacje, jakie powinny znaleźć się w BIP. Przeglądałam BIP-y kilku szkół, część informacji się powtarza, część jest różna, np. nadzór pedagogiczny, niektóre szkoły mają tylko plany nadzoru, niektóre tylko sprawozdania, niektóre nie mają w ogóle. Czy są konkretnie wytyczne dotyczące BIP szkoły, jaka jest podstawa prawna?
Konieczności posiadania przez szkoły Biuletynu Informacji Publicznej nakłada ustawa o dostępie do informacji publicznej wraz z rozporządzeniem MSWiA w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej. Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie w niej określonych. Udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o: a) statusie prawnym lub formie prawnej, b) organizacji, c) przedmiocie działalności i kompetencjach, d) organach i osobach sprawujących w nich funkcje i ich kompetencjach, e) strukturze własnościowej tych podmiotów, f) majątku, którym dysponują; g) zasadach funkcjonowania tych podmiotów; a) trybie działania władz publicznych i ich jednostek organizacyjnych, b) trybie działania państwowych osób prawnych i osób prawnych samorządu terytorialnego w zakresie wykonywania zadań publicznych i ich działalności w ramach gospodarki budżetowej i pozabudżetowej, c) sposobach stanowienia aktów publicznoprawnych, d) sposobach przyjmowania i załatwiania spraw, e) stanie przyjmowanych spraw, kolejności ich załatwiania lub rozstrzygania, f) prowadzonych rejestrach, ewidencjach i archiwach oraz o sposobach i zasadach udostępniania danych w nich zawartych, g) naborze kandydatów do zatrudnienia na wolne stanowiska, w zakresie określonym w przepisach odrębnych, h) danych publicznych, w tym treść i postać dokumentów urzędowych, w szczególności: – treść aktów administracyjnych i innych rozstrzygnięć.Informacją publiczną jest zatem każda informacja o sprawach publicznych wymienionych w art. 6. Sformułowania te są ogólne, dotyczą bowiem wielu różnorodnych podmiotów, w tym jednostek takich, jak szkoły i przedszkola. Stąd różna ich interpretacja.Wg mojej opinii wśród informacji, o których mowa w pytaniu powinny znaleźć się przede wszystkim:statut (ze wszystkimi wymaganymi treściami), nabór na stanowiska (vacaty), regulaminy , a także dokumentacja przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, stanowiska, wnioski i opinie podmiotów ją przeprowadzających.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (ze zm.), w szczególności art. 1, 4, 6.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wzór rozwiązania umowy o pracę dla nauczycieli i pracowników obsługi - likwidacja szkoły.(dyr szk. podst.)
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinno wyglądać upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola w odniesieniu do RODO?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W mojej szkole w czasie strajku było 6 dni dodatkowo wolnych od zajęć dydaktycznych (egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty), ustalonych zarządzeniem dyrektora z dnia 30 sierpnia 2018 r. zgodnie z &5 rozporządzenia MEN w sprawie organizacji roku szkolnego oraz ferie wiosenne. W związku z powyższym strajk przebiegał w dniach 8, 9, 24, 25,26 kwietnia. Czy potrącenia za strajk należy dokonać wyłącznie za te 5 dni?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Podczas zajęć rekreacyjnych z nauczycielami (siatkówka) na szkolnej sali gimnastycznej dyrektor zerwał ścięgno Achillesa. Zdarzenie odbyło się bez udziału osób trzecich - złe stąpnięcie. Jak traktować ten wypadek: w domu, w drodze do pracy czy też w pracy? Proszę o podstawę prawną.
- Dzień dobry,
mam wygłosić referat na temat:"Innowacje pedagogiczne- czy warto je stosować i jak wpływają na pracę szkoły" proszę o pomoc i przygotowanie referatu.sprawa pilna dziękuję
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe