Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z likwidacją lo i wygaszaniem gimnazjum wchodzących w skład ZSO następuje likwidacja tej szkoły z końcem roku szkolnego. W chwili obecnej nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania jest na urlopie macierzyńskim do połowy września. Nie wyraziła zgody na przeniesienie do innej szkoły na niepełny etat. Jakie są kolejne kroki i podstawa prawna w tym przypadku.
Pytanie jest niejasne, czy placówka po zmianach organizacyjnych nadal będzie działała, czy dojdzie do całkowitej likwidacji pracodawcy. Jeżeli zespół szkół nadal będzie istniał lub zostanie przekształcony w jakąś samodzielną szkołę, stosunek pracy nauczycielki korzysta z ochrony i w razie doręczenia wypowiedzenia, nauczycielka będzie miała podstawy do odwołania się do sądu pracy – art. 177 § 1 w zw. z art. 45 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. Przy tym zostały już przekroczone obowiązujące terminy wykonania zadań zmierzających do zwolnienia nauczycielki z powodu wygaszenia klas gimnazjalnych w zespole, gdy te zmiany organizacyjne wpływają na brak godzin dla tej nauczycielki. Gdyby nauczycielka nie była na urlopie macierzyńskim, należało do 15 maja 2019 r. poinformować na piśmie o zmianach organizacyjnych i braku możliwości kontynuacji zatrudnienia, a także o możliwości odmówienia w ciągu 7 dni przejścia w stan nieczynny; gdyby została złożona terminowa odmowa, uprawniałoby to dyrektora zespołu do doręczenia najpóźniej 31 maja 2019 r. trzymiesięcznego wypowiedzenia ze skutkiem na dzień 31 sierpnia 2019 r. (art. 225 ust. 12 w zw. z ust. 1, 3, 4, 6 i 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 ze zm.). W przypadku, gdy czynności te nie zostały wykonane, dodatkowo mając na względzie korzystanie z uprawnień rodzicielskich, zwolnienie nauczycielki z końcem bieżącego roku szkolnego może prawidłowo nastąpić tylko w trybie porozumienia stron – art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.
Z kolei brak godzin wynikający z całkowitej likwidacji zespołu szkół uprawnia dyrektora do doręczenia do 31 maja 2019 r. 3-miesięcznego wypowiedzenia z art. 20 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. ze skutkiem na dzień 31 sierpnia 2019 r.
Pismo do nauczyciela może mieć treść:
„Rozwiązuję Pani stosunek pracy nawiązany na podstawie mianowania w dniu … z dniem 31 sierpnia 2019 r. z powodu całkowitej likwidacji pracodawcy z zachowaniem 3 – miesięcznego okresu wypowiedzenia. W terminie 21 dni od otrzymania niniejszego pisma może się Pani odwołać do Sądu Pracy – Sądu Rejonowego w … .”.
W tym trybie po 31 maja 2019 r. również można doręczyć wypowiedzenie i można zastosować skrócony okres wypowiedzenia maksymalnie do 1 miesiąca z obowiązkiem wypłacenia odszkodowania za to skrócenie – art. 20 ust. 1 pkt 2, ust. 3 i ust. 5 KN. Korzystanie z uprawnień rodzicielskich nie chroni przed zwolnieniem w przypadku likwidacji pracodawcy – art. 411 § 1 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemy związanego z ilością godzin pracy logopedy. Od tego roku szkolnego jest określone pensum - 22 godziny. Ostatnio była u mnie pani Logopeda, którą na jednym ze szkoleń poinformowano, że w ramach tych 22 godzin wykonuje ona także inne czynności określone w Rozporządzeniu MEN o PPP. U nas w szkole wszystkie godziny są przeznaczone ne terapię logopedyczną (indywidualną) z dziećmi. Pozostałe obowiązki logopedy (diagnozy, dokumentacja, ocena efektywności, praca w zespołach nauczycielskich, konsultacje z rodzicami itp.) nauczycielka wykonuje poza pensum - w ramach 40 godzin pracy określonych w KN, gdyż na podstawie KN jest zatrudniona (na podstawie mianowania). Proszę o wyjaśnienie, czy takie rozwiązanie jest prawidłowe, czy też nauczycielka powinna dostać dodatkowe płatne godziny na wykonywanie innych czynności niż zajęcia z uczniami.
- Czy nauczyciel wracając do pracy po urlopie dla poratowania zdrowia musi wrócić na cały etat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły od 1 września 2019 r. przestanie pełnić swoją funkcję i będzie zajmował wyłącznie stanowisko nauczyciela placówki feryjnej tj. z prawem do 56 dni urlopu w skali roku. Jak rozliczyć jego urlop wypoczynkowy za ten rok? Dyrektor wykorzystał w tym roku 29 dni urlopu. Czy należy udzielić urlopu dyrektorskiego w wymiarze do 35 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z nauczycielem zawarto umowę o pracę na przeprowadzenie zajęć edukacyjnych od 01.09.2017 - do 31.12.2017. Aktualnie będzie wynikała potrzeba zatrudnienia tegoż nauczyciela od 1.02.2018 do 30.06.2018. Czy nauczyciel powinien ponownie dostarczyć zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego? Słyszałam, że nowelizacja przepisów zwolniła od tego obowiązku nauczyciela, który nawiązuje stosunek pracy w tej samej placówce w ciągu 3 miesięcy. Czy to prawda i jaka jest podstawa prawna która reguluje to zagadnienie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przeszedł na emeryturę i rozwiązał umowę o pracę. Następnie po jednym dniu przerwy w zatrudnieniu został ponownie zatrudniony na tym samym stanowisku pracy. Czy wymagane jest nowe zaświadczenie o niekaralności, nowa informacja z Centralnego Rejestru Orzeczeń Dyscyplinarnych oraz z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe