Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z przejściem na emeryturę Pani Intendentki (30.07.2017r.) proszę o odpowiedzi na pytania; 1. Czy przed odejściem mogę jako dyrektor wypłacić nagrodę (w szkole praktykuje się nagrody obsłudze i administracji razem z nauczycielami)?; 2. Jakie działania mnie czekają w związku z przyjęciem nowej osoby (jakie przygotowanie ma posiadać, kuchnia przygotowuje ponad 200 posiłków dla młodzieży itd.).?
Przyznanie nagrody jest uzależnione od treści wewnętrznych regulacji – statutu lub regulaminu wynagradzania, które przyznają takie nagrody, chyba że nagroda ma charakter uznaniowy (uzależniony od decyzji dyrektora), zaś szkoła dysponuje środkami finansowymi na ten cel (art. 105 i art. 772 KP, art. 39 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, Dz. U. z 2016 r., poz. 902, art. 60 ust. 1 i art. 84 ust. 2 pkt 5 UoSO). O posiadaniu wystarczających kwalifikacji i doświadczenia zawodowego do pracy na danym stanowisku decyduje wyłącznie dyrektor danej szkoły. Z załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2014 r., poz. 1786 ze zm.) wynika ogólny wymóg posiadania wykształcenia co najmniej zasadniczego zawodowego. W szkole samorządowej zawarcie umowy o pracę z intendentem nie jest poprzedzane obowiązkowym konkursem, choć dyrektor może go zorganizować z własnej inicjatywy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielowi (dyplomowanemu), bibliotekarzowi zatrudnionemu dotychczas na pełnym etacie, w roku 2012/13 planuje się 0,75 etatu biblioteki oraz 0,25 etatu świetlicy. Nauczyciel nie wyraża zgody na porozumienie zmieniające. Czy można mu wręczyć wypowiedzenie zmieniające warunki pracy, jeśli po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Pedagogiczną w kwietniu związek zawodowy obejmuje go ochroną od maja 2012 r.? Zmiana przydziału czynności dla nauczyciela spowodowana jest zmniejszeniem się ilości oddziałów i uczniów w szkole.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Szanowni Państwo, w lutym bieżącego roku Rada Miasta i Gminy podjęła Uchwałę o przekazaniu przedszkola i gimnazjum pod stowarzyszenie (mniej niż 70 uczniów). Przedszkole i gimnazjum funkcjonowało do tej pory w zespole szkół wraz ze szkołą podstawową.Czy nauczyciele, którzy będą pracować tylko w gimnazjum lub przedszkolu prowadzonym przez stowarzyszenie (zmienia się organ prowadzący), obligatoryjnie otrzymują świadectwa pracy i odprawy gwarantowane przez Kartę Nauczyciela, czy też istnieje inna możliwość np. za porozumieniem stron, gdzie nauczyciele otrzymują świadectwo pracy, bez odpraw, czy też dyrektor nie wystawia świadectwa pracy, a nauczyciela przechodzą pod stowarzyszenie na podstawie porozumienia stron i tam mają zagwarantowane zatrudnienie. Jeśli tak, to czy prezes stowarzyszenie może w przyszłości wystawić świadectwo pracy nauczycielowi za okres przepracowany w szkole publicznej, np. 25 lat w szkole publicznej, pięć lat w stowarzyszeniu?
- Pracownik jest zatrudniony na stanowisku; pomoc nauczyciela, w zakresie wykonywanych czynności ma wpisane m.in. pilnowanie mienia lub ochrona osób i pracuje 24 godziny w tym niedziela potem ma 48 godzin wolne, a w następne dni pracuje po 8 godz.tj od 22.00- 6.00 rano, czwartą niedziele tygodnia ma wolną. Czy tak jest dopuszczalne? Zaznaczam że w rozporządzeniu dla pracowników samorządowych nie znalazłam stanowiska; pilnowanie mienia lub ochrona osób, więc dałam to w zakresie wykonywania czynności. W placówce jest potrzeba, aby pracownik pracował przez weekend 24 godziny.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź, czy w czasie ferii szkolnych (w palcówce feryjnej) można nauczycielowi przyznać dodatek motywacyjny i nową stawkę zasadniczą? Wiąże się to z datą pisma do teczki osobowej nauczyciela.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony. Urodzona 25.01.1959r. Przedstawiam sytuację: od 01.09.2014 r. do 11.03.2015r -zwolnienie lekarskie (182 dni) od 12.03.2015 do 09.07.2015r świadczenia rehabilitacyjne. Pracownica starała się o rentę -otrzymała odpowiedz negatywną. Wróciła do pracy 10.07.2015r, a od 03.08.2015r do 20.12.2015r znów przebywa na zwolnieniu lekarskim( być może, że znów będzie 182 dni , a potem starania o świadczenia rehabilitacyjne). Moje pytanie brzmi. Czy mogę obecnie zwolnić pracownika na podstawie wyżej opisanej sytuacji? Jeśli nie to kiedy mogę rozwiązać umowę z takim pracownikiem który tak dużo choruje? Kiedy pracownica zostanie objęta ochroną przedemerytalną wg obowiązujących na dzień dzisiejszy przepisów? Bardzo proszę o poradę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe