Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku ze zmniejszoną liczbą oddziałów mam za dużo nauczycieli jednego z przedmiotów. ZNP w lutym dało ochronę jednemu z członków zarządu. W dniu wczorajszym ochronę otrzymał drugi nauczyciel, który jest tylko członkiem związków. Trzeci nauczyciel, nie będący członkiem związku, ma przygotowanie do nauki czterech przedmiotów. Czy ochrona nadana w kwietniu członkowi związku po uzyskaniu przez niego informacji o braku etatu jest zgodna z prawem? Jak dyrektor ma to interpretować?
Dyrektor zasadniczo ma obowiązek respektować objęcie ochroną związkową nawet, gdy nastąpi dopiero w okresie wypowiedzenia, zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt 1 UoZZ. W przypadku, gdy chroniony nauczyciel ma niższe kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, stopień awansu zawodowego, ocenę pracy itp., a zarząd organizacji związkowej odmówi wyrażenia zgody na jego zwolnienie, w razie dokonania wypowiedzenia i odwołania się przez nauczyciela do sądu pracy, sąd może uznać w konkretnej sytuacji, że doszło do nadużycia uprawnień związkowych i że zwolnienie było prawidłowe (art. 8 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel (mgr biologii i podyplomowe studia z geografii), któremu w 2004 roku dyrektor uznał zbliżoność do nauczania przyrody w szkole podstawowej i który uczył jej do roku szkolnego 2016/2017, może jej uczyć także od 1.09.2021 roku? Czy te nabyte kwalifikacje, zgodnie z rozporządzeniem MEN z 1 sierpnia 2017 w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (§ 28) zostaną zachowane?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka rozwiązała umowę o pracę dnia 31 sierpnia 2017 r. na własną prośbę w naszej szkole. w dniu rozwiązania umowy o pracę miała staż pracy 27 lat i kilka miesięcy. Od dnia 1 września 2017 r. została zatrudniona w innej szkole (inny organ prowadzący). W czerwcu 2018 r. udowodniła okres pracy w gospodarstwie rolnym co w rezultacie dało 31 lat i kilka miesięcy. Zwróciła się o wypłatę jubileuszówki w swojej gminie za 30 lat pracy. Prawnik zasugerował, że nagrodę powinna wypłacić nasza placówka ponieważ okres 30 lat minąłby tutaj. Czy rzeczywiście nasza placówka powinna wypłacić tę nagrodę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące udzielania urlopów zdrowotnych dla nauczycieli, a co w przypadku nauczyciela, który uzyskał orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu jeszcze w grudniu 2017r. na okres 30.XII.2017 - 30.XII. 2018 i złożył podanie w lutym 2018r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie otrzymał wypowiedzenie warunków umowy o pracę w związku z ograniczeniem etatu (zmniejszenie etatu). Czy w związku z tym ograniczenie etatu automatycznie skutkuje przekształceniem umowy z mianowania na umowę na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie dotyczące urlopu wypoczynkowego udzielanego po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Nauczycielka urodziła dziecko 29 11 2013 r., za ten rok nie wykorzystała urlopu wypoczynkowego ponieważ przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Udzielono jej urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni oraz dodatkowego macierzyńskiego w wymiarze 6 tygodni. Po tym okresie udzielono urlopu rodzicielskiego - 26 tygodni. Urlopy te zakończyły się 27 11 2014 r. Bezpośrednio po urlopie rodzicielskim, od 28 11 2014 do 19 01 2015 r. udzielono urlopu wypoczynkowego za 2013 r. i od 20 01 2015 do 09 03 2015 r. urlopu wypoczynkowego za 2014 r. Jednakże urlop ten został przerwany zwolnieniem lekarskim trwającym od 29 01 2015 r. do 23 04 2015 r. Od 24 04 2015 r. do 03 06 2015 r udzielono urlopu wypoczynkowego za 2014 r. Czy za 2015 r. należy się urlop wypoczynkowy i czy można go udzielić w pełnym wymiarze 35 dni bezpośrednio po urlopie za 2014 r?. Potem pracownica planuje wykorzystać urlop wychowawczy w wymiarze ok. 1 miesiąca, tak aby od września 2015 r wrócić do pracy. Czy tak udzielane urlopy wypoczynkowe są zgodne z przepisami?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe