Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
We wrześniu 2020 r. zatrudniłam w szkole podstawowej na zastępstwo nauczyciela z tytułem naukowym doktora. Nauczycielka nie posiadała żadnego stopnia awansu zawodowego więc została zatrudniona jako nauczyciel stażysta. Z przedstawionych dokumentów wynika, że Pani nie posiada statusu nauczyciela akademickiego oraz nie wykazała 5-letniego okresu pracy w szkole wyższej. Jednak zwróciła się do Wydziału Edukacji z wnioskiem o nadanie stopnia awansu nauczyciela mianowanego. Po analizie dokumentów urząd odmówił nadania w/w stopnia. Czy wobec art. 9a ust.3 ustawy Karta Nauczyciela (a właściwie drugiej części ustępu tj. " lub osoby posiadające co najmniej 5-letni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego") mogę nadać nauczycielce stopień nauczyciela kontraktowego? Czy 5-letni okres pracy dotyczy jakiejkolwiek pracy na jakimkolwiek stanowisku, czy to dotyczy pracy na uczelni wyższej jako nauczyciel akademicki? Czy akt nadania należy wydać wstecz od 1 września 2020 r. czy od tego roku. Decyzję Wydziału Edukacji o odmowie nadania aktu nauczyciela mianowanego nauczycielka dostarczyła mailowo 23 grudnia 2020 r.
Na podstawie zbyt ogólnej treści pytania nie można stwierdzić, czy danej osobie można nadać stopień nauczyciela kontraktowego. Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm. jest to możliwe w przypadku osoby posiadającej co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy. Pięcioletni okres pracy dotyczy jakiejkolwiek pracy na dowolnym stanowisku. Natomiast samo posiadanie tytułu doktora jeszcze nie świadczy o posiadaniu znaczącego dorobku zawodowego, ponieważ w ogóle nie wiadomo, czy dotyczy on kwalifikacji lub umiejętności przydatnych do pracy na stanowisku nauczyciela. Zgodnie z orzecznictwem, o znaczącym dorobku zawodowym można mówić jedynie wówczas, gdy jest on ponadprzeciętny, znacznie przewyższający dorobek zawodowy wymagany od ogółu nauczycieli. Powinien znaleźć odzwierciedlenie w przyznanych w dotychczasowej pracy nagrodach i wyróżnieniach, ewentualnie także w dyplomach czy świadectwach potwierdzających uzyskanie dodatkowych kwalifikacji, umiejętności przydatnych w pracy nauczyciela. Długoletniego zatrudnienia, a nawet zaangażowania w pracy zawodowej, które powinno cechować każdego pracownika, nie można utożsamiać ze znaczącym dorobkiem zawodowym (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 lipca 2011 r., I OSK 312/11; wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 3 lipca 2012 r., II SA/Rz 385/12). Nadanie stopnia awansu nauczyciela kontraktowego byłoby możliwe od 1 września 2020 r., gdy już wtedy nauczyciel posiadał 5-letni staż pracy oraz znaczący dorobek zawodowy, czyli gdy tytuł doktora został uzyskany w dziedzinie przydatnej do pracy pedagogicznej (art. 9B ust. 4 pkt 1 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kontraktowy zaczął awans na stopień nauczyciela mianowanego 01.09.2015 r. Staż powinien zakończyć się 31.05.2018 r. Nauczycielka w tym czasie przebywała na zwolnieniu lekarskim od 15.06.2017 r. do 01.08.2017 r., potem na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim od 02.08.2017 r. do 31.07.2018 r. (1 rok 1 miesiąc i 16 dni). Do kiedy będzie miała przedłużony staż?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest w ciąży z dniem 31 maja 2019 r. skończyła staż na nauczyciela dyplomowanego i złożyła odpowiednią dokumentację. Czy pójście na L4 z dniem 1 lipca 2019 r. wpłynie na termin postępowania egzaminacyjnego? Czy nauczyciel będąc na tym zwolnieniu będzie mógł przystąpić do rozmowy kwalifikacyjnej?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące awansu zawodowego. Czy jak zatrudniam nauczyciela na zastępstwo do 31.12. 2010, a potem też go zatrudnię, bo nauczyciel opowiedział się, że nie wróci do pracy, to może on rozpocząć staż na kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który w 2017 r. rozpoczął staż na nauczyciela mianowanego, kontynuuje go na podstawie rozporządzenia w sprawie awansu z 2013 r. (akt uchylony), czy na podstawie obecnie obowiązującego rozporządzenia? I podobnie - czy nauczyciel mianowany, który w 2017 r. zakończył staż na nauczyciela dyplomowanego, sporządza i składa dokumentację na podstawie obowiązującego w czasie stażu rozporządzenia? Czy w obu przypadkach należy stosować aktualne zapisy KN?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel (kontraktowy) zatrudniony tylko na rok szkolny 2016/2017 na zastępstwo w pełnym wymiarze czasu pracy, czy może rozpocząć staż na n-la mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe