Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam! Czy jest podstawa prawna dotycząca odpowiedzialności finansowej nauczyciela za powierzone mu mienie (biblioteka szkolna wraz z księgozbiorem i Centrum Multimedialnym)? Nauczyciel uważa, że w związku z odpowiedzialnością finansową za duży majątek, dostęp do kluczy może mieć tylko on, natomiast inspektor bhp twierdzi, że ze względów bezpieczeństwa klucz powinien być udostępniony n.p. dyrekcji, tym bardziej, że pomieszczenie znajduje się poniżej parteru. Kto ma rację? Czy, w związku z tym, woźna powinna sprzątać pomieszczenia biblioteki pod nieobecność, czy przy nauczycielu?
Przepisy prawa oświatowego nie regulują tych kwestii, zatem podstawą prawną właściwego postępowania w tym zakresie jest Kodeks pracy.
Jeśli nauczyciel ze swej winy (np. wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków) wyrządził pracodawcy szkodę, może ponosić odpowiedzialność materialną. Odpowiedzialność ta istnieje na podstawie art. 124 k.p. nawet wówczas, gdy pracodawca nie powierzył nauczycielowi bibliotekarzowi mienia z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.
Nauczyciel bibliotekarz nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim do jej powstania albo zwiększenia przyczynił się pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu, lub też inna osoba (np. pracownik obsługi: konserwator, sprzątaczka). Odszkodowanie za szkodę wyrządzoną pracodawcy przez nauczyciela z winy nieumyślnej powinno odpowiadać wysokości rzeczywiście wyrządzonej szkodnie wyższe, niż trzykrotność miesięcznej pensji nauczyciela bibliotekarza.
Jeżeli zaś nauczyciel umyślnie wyrządził szkodę w mieniu pracodawcy, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości bez ograniczenia.
W każdym miejscu pracy: biuro, szkoła, inne instytucje, zatrudniani są pracownicy obsługi dysponujący kluczami do pomieszczeń biurowych i gabinetów. Nie oznacza to, że pracownicy, którym powierzono mienie, nie odpowiadają materialnie za nie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w świetle obowiązujących przepisów prawa oświatowego za 100% uzyskanych punktów na sprawdzianie lub kartkówce (lub za pełną odpowiedź ustną z bieżących lekcji) nauczyciel ma obowiązek stawiać oceny celujące w ocenianiu bieżącym? Czy zapisy w WO mówiące o wymaganiach wykraczających poza program nauczania na ocenę celującą są niezgodne z prawem? Czy zapis, że ocenę celującą może dostać tylko uczeń biorący udział w konkursach przedmiotowych, jest także niezgodny z prawem? Czy też ustalenie wymagań na ocenę celującą należy do nauczyciela i może on oczekiwać od ucznia spełnienia wymagań wynikających z realizowanego przez niego programu, ale także wiedzy wykraczającej poza ten program? Jak to poprawnie zapisać w statucie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy za brak pracy domowej uczeń może otrzymać ocenę niedostateczną? Czy raczej, jeśli tych prac nie odrabia, to wpływa to na ocenę z zachowania za stosunek do obowiązków szkolnych i wpisujemy wówczas uwagę? Proszę również o pomoc w rozwianiu wątpliwości, czy wpisujemy jedynkę za brak stroju gimnastycznego, materiałów na plastykę itd., czy zaliczymy to raczej do kryteriów oceny z zachowania? Proszę o pomoc w rozstrzygnięciu dylematu.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w dziennikach lekcyjnych gimnazjum musi być wpisany nr dopuszczenia programu nauczania, czy nr dopuszczenia podręcznika?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy powołanie komisji stypendialnej powinno odbyć się zarządzeniem dyrektora czy uchwałą rady pedagogicznej?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację, czy można podejmować Uchwałę Rady Pedagogicznej, która będzie obowiązywała z mocą wsteczną.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe