Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam! Decyzją Rady Gminy samodzielna szkoła podstawowa ma stać się szkołą filialną z oddziałami 0 -III z łączonymi klasami i zostać włączona do większej szkoły gminnej. Nauczyciele mają więc stać się pracownikami tej większej szkoły od 1 września. Dla wszystkich nie wystarczy etatów. Czy w związku z tym zwolnienia będą dotyczyły tylko likwidowanej placówki, czy mogą też dotyczyć nauczycieli szkoły, której będzie podległa filia? Czy można w pierwszej kolejności zwalniać nauczycieli, którzy mają nabyte prawo do emerytury, kierując się tym, że po zwolnieniu mają zabezpieczenie finansowe, a co za tym idzie lepszą sytuację materialną?
Odnośnie zwalniania nauczycieli:
Jeżeli zmiany organizacyjne dotyczą tylko szkoły przekształcanej w filialną, wówczas ewentualne zwolnienia dotyczyć będą jedynie nauczycieli tej szkoły. Jeżeli wskutek wprowadzanych zmian zmniejszy się np. liczba oddziałów w szkole, której będzie podlegała filia, nauczyciele tejże szkoły również mogą zostać objęci redukcją etatów.
Przyjmijmy jednak, że zmiany dotyczą jedynie szkoły przekształcanej. Przy zwalnianiu nauczycieli, jak również przy zmniejszaniu ich etatów, należy kierować się pewnymi kryteriami zwalniania. Wśród nich do najważniejszych należą:
- wykształcenie nauczycieli (kwalifikacje do prowadzenia zajęć) + stopień awansu zawodowego,
- sposób nawiązania stosunku pracy (mianowanie, umowa o pracę),
- jakość wykonywanej pracy (sukcesy edukacyjne uczniów, prowadzone zajęcia dodatkowe, autorskie programy, innowacje, itp.),
- absencja nauczyciela,
- sytuacja materialna i rodzinna nauczyciela (tu również nabyte prawa emerytalne).
Wymieniona kolejność nie jest przypadkowa. Sytuację materialną nauczyciela należy brać pod uwagę na samym końcu. Wyżej wymienione kryteria są ważniejsze, ponieważ dotyczą stosunku pracy. W przypadku oddania sprawy do sądu pracy, sąd kontroluje również kryteria, którymi kierował się dyrektor przy wyborze nauczyciela do zwolnienia.
Podstawa prawna: orzeczenie SN z dnia 27 listopada 1997 r., I PKN 399/97
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który skończył studia licencjackie z pedagogiki terapeutycznej może być nauczycielem wspomagającym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel w-f może prowadzić 4 godzinę wf jako zajęcia fakultatywne np. siatkówka,piłka nożna nie posiadając statusu instruktora tej dyscypliny?/ proszę z podstawą prawną/
- Zatrudniłam nauczyciela (na podstawie KN) od 4 września. Nie mogłam zawrzeć umowy z dniem 1 września, ponieważ korzystałam ze wsparcia PUP. Czy umowa powinna być zawarta do 31 sierpnia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jedna z nauczycielek poważnie zachorowała i przebywała na zwolnieniu lekarskim. Po wykorzystaniu limitu zwolnień poszła na roczny urlop dla poratowania zdrowia. Po powrocie zgłosiła się do pracy z odpowiednim zaświadczeniem (lipiec). W sierpniu ponownie poszła na zwolnienie. Po wykorzystaniu limitu otrzymałem pismo z ZUS, iż nauczycielka otrzymała prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, aż do 16 sierpnia. Powstała sytuacja znacznie blokuje moje możliwości, gdyż nie mam pewności czy Pani wróci i podejmie pracę? Czy jest przepis, który umożliwiłby mi zwolnienie tej nauczycielki i zatrudnienie osoby, która odpowiednio poprowadzi zajęcia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może pracować w przedszkolu w grupie z 2 dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego jako nauczyciel wspomagający od marca 2017 r. jeśli rozpoczęła studia podyplomowe z wychowania przedszkolnego i oligofrenopedagogiki we wrześniu 2016 r., a dyplom uzyska dopiero w lipcu 2017 r.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe