Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, dziękuję za szybką odpowiedź w sprawie dziecka wyjeżdżającego za granicę. Jeśli to możliwe proszę o przesłanie jeszcze raz odpowiedzi, bo jej pierwsza część jest ucięta. Przy okazji jeszcze dopytam o egzaminy klasyfikacyjne, czy rzeczywiście uczeń klasy I ma je zdawać? I jeszcze jedno pytanie: Co z tymi egzaminami, jeśli dziecko ma wrócić na przełomie kwietnia, maja, czyli jeszcze będzie chodzić do szkoły?
Poprzednia odpowiedź:
Rodzic może złożyć wniosek do dyrektora o spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą, jeśli uzyska w tym zakresie opinię poradni psychologiczno – pedagogicznej. W związku z uzyskaniem zezwolenia, rodzic będzie miał obowiązek zapewnienia brania przez dziecko udziału w rocznych egzaminach klasyfikacyjnych. Nieusprawiedliwione nieprzystąpienie dziecka do egzaminów powinno skutkować cofnięciem zezwolenia na tzw. edukację domową (art. 37 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59). Jeśli natomiast rodzic nie wystąpi o zezwolenie, a dziecko przestanie uczęszczać do szkoły w związku z wyjazdem, dyrektor będzie musiał o tym fakcie zawiadomić dyrektora szkoły obwodowej (w obwodzie której dziecko mieszka – nie decyduje adres zameldowania), a który jest właściwy w sprawie kontroli spełniania i egzekucji obowiązku szkolnego (art. 36 ust. 13, art. 41 - 42 PO).
Odpowiedzi na bieżące pytania:
Przepis art. 37 ust. 5 PO zwalnia z obowiązku przystąpienia do egzaminu klasyfikacyjnego tylko dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym – zdaje go także zdrowy pierwszoklasista. Nie ma tutaj znaczenia okoliczność, że ewentualnie pod koniec zajęć dydaktycznych rodzic zrezygnuje z edukacji domowej i od maja dziecko będzie uczęszczało na zajęcia z klasą; dla dziecka szkoła musi zorganizować egzamin na podstawie art. 37 ust. 4 PO w celu ustalenia opanowania przez dziecko podstawy programowej w toku nauki poza szkołą.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielce przedszkola, która przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia w terminie od 1.10.2017 do 30.08.2018 przysługuje urlop wypoczynkowy w jakim wymiarze?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam,proszę o informację ile czasu trwa przekazanie odpowiedzi na zadane pytanie, ponieważ jestem zaniepokojona oczekiwaniem na zadane już dwa pytania. Nie ukrywam, że są to dla mnie ważne zagadnienia i liczyłam na dobrą współpracę i szybką odpowiedź. Pozdrawiam
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły, czy po zakończeniu powierzenia funkcji mogę skorzystać z art. 20 KN ( odprawa 6-miesięczna) i odejść na emeryturę( nie będzie dla mnie całego etatu nauczycielskiego w tej szkole).
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Do oddziału przedszkolnego uczęszcza dziecko 4l, które posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (afazja, niepełnosprawność ruchowa - niedowład kończyn). Jakie przydzielić zajęcia i jakie kwalifikacje powinni mieć nauczyciele specjaliści?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ile ważna jest ocena pracy nauczyciela, a ile ocena dorobku zawodowego nauczyciela, jaka jest podstawa prawna?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe