Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam! Jestem nauczycielem języka polskiego w gimnazjum. W tym roku szkolnym mam godziny ponadwymiarowe. W dniach 12-14.11.2012 (pon.-śr.) i 24-26.11.2012 (sob.-pon.) brałam udział w szkoleniach zorganizowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach udziału naszej szkoły w projekcie edukacyjnym "eSzkoła-Moja Wielkopolska". Za te dni dyrektor nie wypłacił mi wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe (14 godz.). Uczestnicy tego szkolenia z innych szkół otrzymali wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Czy mój dyrektor słusznie pozbawił mnie wynagrodzenia za te godziny? Czy za udział nauczyciela w szkoleniach (obowiązkowych dla realizacji projektu) lub ze skierowania dyrektora pozbawia go wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe? Będę wdzięczna za interpretację prawną. Agata
Zgodnie z Kartą Nauczyciela przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.
Godziny dydaktyczne, tzw. pensum są to jedyne godziny, które podlegają rozliczaniu. Pozostałe zajęcia nauczyciela, w tym udział w szkoleniach, konferencjach, zebraniach z rodzicami, posiedzeniach rady pedagogicznej itp. nie są rozliczane i nie przysługuje za nie dodatkowe wynagrodzenie. Wynika to wprost z art. 42 KN:
Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, z tym że w ramach tych zajęć:
a) nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, jest obowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 2 godzin w tygodniu,
b) nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest obowiązany prowadzić zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Wynagrodzenie za przydzielone godziny ponadwymiarowe (w Pani przypadku dydaktyczne) przysługuje jedynie wtedy, gdy zostaną zrealizowane.
art. 39 ust. 4. KN: Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu poprzedzającym ten dzień, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych wynagrodzenie może być wypłacone w jednym z ostatnich pięciu dni miesiąca lub w dniu wypłaty wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 3.
Biorąc udział w szkoleniu nie zrealizowała Pani swoich godzin ponadwymiarowych, więc dodatkowe wynagrodzenie nie należy się. Praca realizowana w formie szkolenia jest pracą wyniakającą z innych zadań niż prowadzenie lekcji, w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy i za to otrzymała Pani swoją niepomniejszoną pensję. Niestety, za godziny ponadwymiarowe nie ma podstaw do zapłaty.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaką odprawę powinien otrzymać nauczyciel, który pracował na ograniczonym etacie. Nauczyciel został zatrudniony przez mianowanie i przy wygaszaniu szkoły został zwolniony. Jak mu naliczyć odprawę z 12/18?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy wniosek o urlop z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 14 oraz wniosek o urlop okolicznościowy można przechowywać w teczce akt osobowych czy należy prowadzić odrębną ewidencję?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie konkretnego rozwiązania wyliczenia dodatku za trudne warunki pracy nauczyciela. Nauczyciel ma 21 godzin w tym 6 zajęć rewalidacyjnych. Proszę o podanie jak powinien wyglądać przykładowy zapis w regulaminie wynagradzania. Niestety organ prowadzący nie potrafi zwięźle podać wyliczeń.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytania dotyczą naliczenia Dodatkowego Wynagrodzenia Rocznego za 2014 rok (DWR). Czy nauczycielowi zatrudnionemu od 01.10.2014r i 27.10.2014 na czas określony do 31.08.2015 należy naliczyć DWR za 2014 rok? Czy nauczycielowi zawieszonemu w obowiązkach nauczyciela i nie pracującego od 03.01.2014 należy naliczyć DWR za 2014rok? Czy nauczycielowi zatrudnionemu w okresie od 22.05.2014-27.06.2014 i od 01.09.2014 -na czas nieokreślony należy naliczyć DWR za 2014 rok? Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim od 18.11.2013 do 16.11.2014, a od 17.11.2014 do 02.2014 na urlopie wypoczynkowym należy naliczyć DWR za 2014 rok? Czy nauczycielowi zatrudnionemu od 08.01.2014 w zastępstwie, pracującego do tej pory, należy naliczyć DWR za 2014 r.? Czy pracownikowi administracji pracującego od 01.07.2014 i przebywającego 3 dni na zwolnieniu lekarskim należy naliczyć DWR za 2014 rok?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel otrzymał propozycję ograniczenia zatrudnienia od dnia 1 września 2017 r. na podstawie art. 225. Wraził zgodę na ograniczenie zatrudnienia oraz proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia. Następnie przedłożył orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia od dnia 1 lipca 2017 do 30 czerwca 2018 r. Czy dyrektor może udzielić rocznego urlopu dla poratowania zdrowia temu nauczycielowi? Jeśli tak, to z jakiego wymiaru etatu powinno być wypłacane wynagrodzenie od września 2017 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe