Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, jestem nauczycielem zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, od roku 2009 pracuję w szkole(jest to moja pierwsza praca w oświacie). Mój staż pracy to 2 lata pracy w biurze rachunkowym w pełnym wymiarze czasu pracy i pół roku pracy w gastronomii na 1/2 etatu. Przez 8 lat opłacałam też składki KRUS. Reasumując mam za sobą ponad 10 lat opłacania składek. Moje pytanie: Czy przysługuje mi dodatek za staż pracy(nie chodzi mi tutaj o wysługę lat w oświacie)?
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (ze zm.).
§ 1. Rozporządzenie określa:
(...)
5) szczególne przypadki zaliczania okresów zatrudnienia oraz innych okresów uprawniających nauczycieli do dodatku za wysługę lat.
§ 7. 1. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Podobna regulacja zawarta jest w § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania, który stanowi, że: do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Co oznacza, że przy ustalaniu uprawnień nauczyciela do ww. świadczeń uwzględnia się wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W dniu 31.08.2012 r. kończy mi się okres sprawowania funkcji dyrektora. Jestem nauczycielem mianowanym. Czy z braku możliwości dalszego zatrudnienia (klasy łączone) organ prowadzący może stwierdzić, że nie należy się mi odprawa oraz wypowiedzenie umowy o pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- PO ILU LATACH PRACY I W JAKIM WIEKU NAUCZYCIEL MOŻE ODEJŚĆ NA EMERYTURĘ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony w roku szkolnym 2010/2011 na pełen etat stażysta. W roku szkolnym 2011/2012 zatrudniony na czas nieokreślony na 0,50 etatu - nauczyciel kontraktowy. Następnie w tym samym roku szkolnym aneksowano mu umowę do pełnego etatu. W roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014 również umowa była aneksowana do pełnego etatu. Czy w przypadku wypowiedzenia umowy zgodnie z art. 27 ust.1 KN będzie mu przysługiwał stan nieczynny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony jest w naszej szkole na umowę o pracę na czas określony od 01.09.2017 do 30.06.2018r. (nasza placówka jest dodatkowym miejscem pracy) od dnia 14.11. 2017 z małymi przerwami przebywa na zwolnieniu lekarskim (14.11-24.11.2017 r.; 7.12–21.12.2017 r.; 02.01.– 7.06.2018 r. Aktualnie na początku czerwca nasza szkola wypełniała załącznik do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne z ZUS-u dla nauczyciela od 06.06.2018 r.
Nie mamy informacji o tym czy świadczenie zostało przyznane.
Czy nasza szkoła jako dodatkowe miejsce pracy zostanie o tym powiadomiona?
Czy w świadectwie pracy trzeba będzie wpisać jakąś adnotację o świadczeniu rehabilitacyjnym? Jeśli tak to w którym miejscu i na podstawie jakiego dokumentu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy nauczyciel spełni warunki przejścia na emeryturę wg nowych przepisów? Nauczycielka urodziła się 1963r. Ma przepracowane 27 lat przy tablicy. Jest nauczycielką klas specjalnych (pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym i znacznym. Kiedy będzie mogła ubiegać się o emeryturę nauczycielską i jakie warunki musi spełnić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe