Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, mam pytanie, czy nauczyciel przebywający w swojej szkole na urlopie bezpłatnym może podjąć w tym czasie pracę w innej szkole w innym mieście? Czy istnieje obowiązek zapewnienia etatu nauczycielowi wracającemu z urlopu bezpłatnego?
1 pytanie
Przepisy regulujące urlop bezpłatny nauczycieli nie przewidują udzielenia takiego urlopu w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Możliwość taką dają przepisy kodeksu pracy, jednak te stosuje się tylko w przypadkach nieuregulowanych w Karcie Nauczyciela (art. 91c KN).
Zgodnie z § 12. 1. ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania, wydanym na podstawie Karty Nauczyciela, nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny dla celów naukowych, oświatowych, artystycznych albo z innych ważnych przyczyn.
Jednocześnie żaden przepis nie zabrania świadczenia pracy w trakcie przebywania na urlopie bezpłatnym, tak jak to ma miejsce w przypadku urlopu dla poratowania zdrowia.
2 pytanie
Zgodnie z powyższym rozporządzeniem urlop bezpłatny udzielany jest przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły.
Biorąc pod uwagę określone cele, dla których można udzielić urlopu bezpłatnego (naukowe, oświatowe, artystyczne), wymóg umotywowania, a przede wszystkim fakt, że jego udzielenie nie może spowodować zakłócenia toku pracy szkoły, zasadne jest, aby nauczyciel korzystający z urlopu miał gwarancję ciągłości pracy. Nie oznacza to jednak, że w przypadku zmian organizacyjnych nie można z nauczycielem przebywającym na urlopie bezpłatnym rozwiązać stosunku pracy lub ograniczyć zatrudnienie.
Uchwała z dnia 7 grudnia 2006 r. I PZP 4/06:
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka uzyskała w październiku awans na nauczyciela kontraktowego, wg ustawy uposażenie otrzyma od stycznia 2020 r. ma umowę o pracę na czas określony do 31.08.2020 r. Czy umowa ulega zmianie od stycznia 2020 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Od 01.09.2010 jedna z nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej pozostaje na urlopie dla poratowania zdrowia. Na jej miejsce została zatrudniona pani, która, niestety, okazała się osobą niezbyt odpowiedzialną i solidną w wykonywaniu swoich obowiązków. Ostatnio nauczycielka ta korzysta również ze zwolnień lekarskich (najpierw 12, teraz 30 dni). Czy z nauczycielem zatrudnionym na zastępstwie można rozwiązać umowę przed terminem określonym w umowie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1) Nauczycielka otrzymała sanatorium w terminie 11.02.2014. - 04.03.2014. W tym czasie są ferie zimowe (17.02. - 02.03.2014.). Jednak 4 dni przed feriami i 2 dni po feriach nauczycielka ma przebywać w sanatorium. Na skierowaniu do sanatorium jest napisane, że nie może w tym czasie być na L-4. Jak więc dyrektor szkoły ma potraktować nieobecność przez 4 dni przed początkiem ferii i 2 dni po zakończeniu ferii? Nauczycielka nie chce wziąć urlopu bezpłatnego, liczy na zastępstwa koleżeńskie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2018 r. przyjmę nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania z innej szkoły za porozumieniem stron. Jakie dokumenty muszę mieć i co powinien przekazać mi dyrektor tamtej szkoły? Jaka jest rola OP i czy dyrektor tamtej szkoły ma wystawić świadectwo pracy?Proszę o szczegółową informację dotyczącą przeniesienia nauczyciela za porozumieniem stron.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciele uczący w klasach I-III Szkoły Podstawowej, po ukończonej "Edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej", mają uprawnienia /kwalifikacje/ do prowadzenia wychowania fizycznego w tych najmłodszych klasach?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe