Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne 1 pytanie Przepisy regulujące urlop bezpłatny nauczycieli nie przewidują udzielenia takiego urlopu w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Możliwość taką dają...

PORADA PRAWNA

Witam, mam pytanie, czy nauczyciel przebywający w swojej szkole na urlopie bezpłatnym może podjąć w tym czasie pracę w innej szkole w innym mieście? Czy istnieje obowiązek zapewnienia etatu nauczycielowi wracającemu z urlopu bezpłatnego?

1 pytanie 

Przepisy regulujące urlop bezpłatny nauczycieli nie przewidują udzielenia takiego urlopu w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Możliwość taką dają przepisy kodeksu pracy, jednak te stosuje się tylko w przypadkach nieuregulowanych w Karcie Nauczyciela (art. 91c KN).

Zgodnie z § 12. 1.  ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania, wydanym na podstawie Karty Nauczyciela, nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny dla celów naukowych, oświatowych, artystycznych albo z innych ważnych przyczyn.

Jednocześnie żaden przepis nie zabrania świadczenia pracy w trakcie przebywania na urlopie bezpłatnym, tak jak to ma miejsce w przypadku urlopu dla poratowania zdrowia.

 

2 pytanie

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem urlop bezpłatny udzielany jest przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły.

Biorąc pod uwagę określone cele, dla których można udzielić urlopu bezpłatnego (naukowe, oświatowe, artystyczne), wymóg umotywowania, a przede wszystkim fakt, że jego udzielenie nie może spowodować zakłócenia toku pracy szkoły, zasadne jest, aby nauczyciel korzystający z urlopu miał gwarancję ciągłości pracy. Nie oznacza to jednak, że w przypadku zmian organizacyjnych nie można z nauczycielem przebywającym na urlopie bezpłatnym rozwiązać stosunku pracy lub ograniczyć zatrudnienie.

 

Uchwała z dnia 7 grudnia 2006 r.  I PZP 4/06:

"W przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela nie stosuje się art. 41 Kodeksu pracy."

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT