Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne USTAWA z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych:Art. 8. 1. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia...

PORADA PRAWNA

08 maja 2013 Kadry

Witam. Mam pytanie jak traktujemy oświadczenia o dochodach pracownika do ZFŚS, który płaci alimenty na dziecko. Dziecko mieszka pod innym adresem, a pracownik wysyła alimenty. Jest to dziecko powyżej 18 roku życia.Pracownik we wniosku swoje dochody dzieli także przez to dziecko,choć nie są we wspólnym gospodarstwie. Proszę o podanie podstawy prawnej. Czy takie liczenie dochodu przypadającego na członka rodziny jest prawidłowe. w regulaminie ZFŚS nie ma o tym mowy.

USTAWA z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych:

Art. 8. 1. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

2. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu, z uwzględnieniem ust. 1, oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ustalanym zgodnie z art. 27 ust. 1 albo z art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. 

 

Żadne przepisy ogólnie obowiązujące nie regulują tego, w jaki sposób pracodawca ma sprawdzić sytuację materialną osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚS. Tylko i wyłącznie regulamin może zawierać takie regulacje. Najczęściej praktykowane są zeznania podatkowe PIT, zaświadczenia o zarobkach oraz oświadczenia pracowników. Również inne kwestie, takie jak wiek dzieci, czy konieczność pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym powinny być ujęte w regulaminie. 

Jedyną zatem podstawą prawną określającą sposób obliczania dochodu przypadającego na członka rodziny jest regulamin obowiązujący u danego pracodawcy. To pracodawca, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi lub wybranym pracownikiem, decyduje o powyższych zasadach. Jeżeli Państwa regulamin nie zawiera takich zapisów, należy go zmienić. 

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT