Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam Mam ucznia nie z mojego obwodu w gimnazjum. Jest przyjęty do naszej szkoły od września 2010. W tej chwili powtarza drugą klasę. Uczeń sprawia ogromne problemy wychowawcze. Chciałabym go redelegować do macierzystej szkoły. Proszę o pomoc jak to zrobić zgodnie z przepisami.
Skreślenia z listy uczniów dokonuje dyrektor szkoły w drodze decyzji administracynej w przypadkach określonych w statucie szkoły - art. 39 ust 2 ustawy o systemie oświaty.
Aby wszystko było zgodne z prawem:
1. statut musi zawierać zapisy mówiące o tym, w jakich przypadkach można skreślić ucznia (za co)
2. należy poinformować strony (ucznia i rodziców) o wszczęciu postępowania (zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego)
3. jeżeli są ku temu podstawy, dyrektor szkoły wydaje decyzję w sprawie na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego (bez tego decyzja będzie nieważna).
Zgodnie z ust. 2a tego artykułu nie można skreślić z listy ucznia objętego obowiązkiem szkolnym, a więc ucznia szkoły podstawowej i gimnazjum do ukończenia przez niego 18 lat. Przepis ten dopuszcza jedynie możliwość przeniesienia ucznia do innej szkoły przez Kuratora Oświaty.
Jeżeli sprawa dotyczy ucznia objętego obowiązkiem szkolnym dyrektor występuje z wnioskiem do właściwego Kuratora Oświaty o przeniesienie ucznia do innej szkoły. Wniosek musi zawierać uzasadnienie, w którym opisujemy wszystkie problemy wychowawcze, powołując się na konkretne notatki służbowe nauczycieli, uwagi z dziennika lekcyjnego. Można również wypisać daty kontaktów z rodzicami - generalnie wszystko co udowodni, że szkoła wyczerpała już wszelkie możliwości pomocy, a mimo to efektów nie ma. Bardzo duże znaczenie będzie miało podniesienie, że uczeń wpływa demoralizująco na pozostałych wychowanków, którzy widząc jego bezkarność, sami zaczynają źle się zachowywać.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy zostały wydane przepisy, które dokładniej informują o zasadach wprowadzenia od września 2010 r. zajęć o udzielaniu pierwszej pomocy w szkole podstawowej. Pani Minister mówiła w 2009 r., że zostanie wydane odpowiednie rozporządzenie, ale chyba go nie ma.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy i na jakiej podstawie możliwe jest zakończenie roku szkolnego dla klas szóstych szkoły podstawowej w czwartek 24 czerwca o godz. 16.oo? Pragnę tylko nadmienić, iż 25 czerwca istnieje konieczność posiedzenia rady pedagogicznej podsumowującej rok szkolny. Uwarunkowane to jest moim uczestnictwem w sesji studiów podyplomowych dla liderów oświaty w terminie od 28 czrwca do 2 lipca. Poza tym w dniu 28 maja od godz. 16.00 szkoła organizuje dla wszystkich uczniów wraz z rodzinami "Piknik Rodzinny" z wieloma atrakcjami. Być może ta informacja będzie pomocna w uzyskaniu zgody od Kuratora. Z góry dziękuję za odpowiedź
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły jest zobowiązany do składania oświadczenia za stan kontroli zarządczej Jeżeli tak, to do kogo i w jakim terminie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy zmiany w prawie oświatowym w jakiś sposób określają wysokość- ilośc godzin nadliczbowych przyznawanych nauczycielowi?
- Czy w roku szkolnym 2017/2018 nauczaniem języka angielskiego w przedszkolu należy objąć dzieci 3 i 4 letnie?Jeżeli tak to w jakim wymiarze czasowym (czas trwania jednych zajęć). Proszę o podanie podstawy prawnej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe