Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, Nauczyciel mianowany wystąpił z wnioskiem o urlop bezpłatny w okresie od 5 lipca do 25 sierpnia. Pracuje nieprzerwanie w szkole od 10-ciu lat. Czy mogę mu dać ten urlop. Na jaki przepis się powołać?. Jak mu zapłacić za wakacje i świadczenie urlopowe?
Na pisemny wniosek z uzasadnieniem można udzielić nauczycielowi urlopu bezpłatnego podczas wakacji.
Udzielenie takiego urlopu powoduje, że prawa i obowiązki na czas tego urlopu są zawieszone, ale stosunek pracy nie został rozwiązany. Oznacza to, że pracodawca nie wypłaca nauczycielowi wynagrodzenia za pracę, a nauczyciel nie wykonuje jej na rzecz szkoły.
Podstawa prawna
- Kodeks pracy z 26 czerwca 1974 r. (ze zm.) – § 1 art. 174.
- Karta Nauczyciela z 26 stycznia 1982 r. (ze zm.) – art. 64 ust. 1; art. 65; art. 67 ust. 1; art. 91c ust. 1.
Art. 174. § 1. Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu§ 2. Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.§ 3. Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidziećdopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.§ 4. Przepisów § 2 i 3 nie stosuje się w przypadkach uregulowanych odmiennie przepisamiszczególnymi.Art. 1741. § 1. Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielićpracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami.§ 2. Okres urlopu bezpłatnego, o którym mowa w § 1, wlicza się do okresu pracy, od któregoa pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1. W jakim wymiarze godzin należy zatrudnić nauczyciela, żeby liczył się ten okres do uprawnień emerytalnych obecnie i przed rokiem 2016r.; 2. Mamy zatrudnionego nauczyciela mianowanego w niepełnym wymiarze czasu pracy, który pracuje w innej szkole jako nauczyciel mianowany w pełnym wymiarze. W kwietniu br. ten nauczyciel wystąpił z pismem do dyrektora naszej szkoły o przeniesienie do naszej szkoły na stanowisko nauczyciela. Mamy zgodę dyrektora tamtej szkoły i pozytywna opinię organu prowadzącego. Mam pytanie co my jako szkoła do której zostanie przeniesiony nauczyciel musimy zrobić (czy przekształcić umowę na podstawie mianowania itd.)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W roku szkolnym 2017/2018 jest 5 oddziałów klas 3 Szkoły Podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 przewidywane jest utworzenie 4 oddziałów klas 1 Szkoły Podstawowej to znaczy, że dla jednego nauczyciela zabraknie etatu. Czy nauczycielowi, który jest w wieku emerytalnym i chce przejść na emeryturę w takiej sytuacji można wypłacić odprawę 9 miesięczną, czy jeśli nie ma dyrektor dla tego nauczyciela godzin w klasach 1 – 3 Szkoły Podstawowej a ma możliwość przydzielenia takiemu nauczycielowi godzin na ½ etatu na świetlicy to jeśli ten nauczyciel będzie chciał rozwiązać umowę o pracę wówczas pracodawca wypłaca odprawę 6 m-czną?
- Jak powinno wyglądać ocenianie bieżące w szkole dla dorosłych kształcącej w formie stacjonarnej w świetle nowego rozporządzenia o ocenianiu obowiązującego od 1.09.2010r.?
- Pytanie dotyczy kwalifikacji nauczyciela logopedy. Czy nauczyciel po pedagogice opiekuńczej z resocjalizacją (licencjat) i studiach II stopnia w specjalności: logopedia może pracować jako nauczyciel logopeda w szkole i przedszkolu? W rozporządzeniu jest mowa o studiach wyższych z logopedii. W porównaniu z poprzednim rozporządzeniem (Dz. z 2015 r. poz. 1264) zniknęło wyjaśnienie sformułowania studia wyższe w tym rozporządzeniu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę zatrudnić tego samego pracownika z Karty Nauczyciela na stanowisku pedagoga i jednocześnie zawrzeć z nim umowę na podstawie Kodeksu Pracy jako z asystentem (dla ucznia z orzeczeniem ze względu na upośl. umiarkowane oraz autyzm). Nauczyciel ten jako pedagog ma "okienka" i w tym czasie mógłby pełnić rolę asystenta, gdyż posiada odpowiednie kwalifikacje.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe