Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam Państwa. PYTANIE dotyczy warunków udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia . N-L choruje onkologiczne. Dotąd wykorzystał 182 dni l-4 oraz zasiłek rehabilitacyjny (do 26.06.2013 r.), nie wykorzystał urlopu za 2012 r., za 2013 r. (w tym wakacje). Od kiedy udzielić urlopu na poratowanie zdrowia: czy po wykorzystaniu urlopu, czy od 27.06 2013 r. a urlop później? Proszę o poradę i podst.prawną . Dziękuję za dotychczasowe porady - bardzo były pomocne.
Karta Nauczyciela:
Art. 23. 1. Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu:
2) w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia; w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia;
W pytaniu nie podano, jak długo nauczyciel pobierał zasiłek rehabilitacyjny. Jeżeli wykorzystał już 12 miesięcy, wówczas należy rozwiązać z nim stosunek pracy. Jeżeli zasiłek udzielony został na krótszy okres, np. pół roku, wówczas najlepiej będzie najpierw udzielić mu urlopu dla poratowania zdrowia w wymiarze max. 5 miesięcy, tak aby nie wykorzystać całego okresu 12 miesięcy. Po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi można będzie udzielić zaległy urlop wypoczynkowy za 2012 oraz 2013.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany był niezdolny do pracy przez okres 182 dni, potem otrzymał świadczenie rehabilitacyjne na okres 3 m-cy do 25.05.2019 r. Chcemy rozwiązać stosunek pracy. Czy stwierdzamy rozwiązanie stosunku pracy z dniem 31.05.2019 na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 2.? Czy musimy wysłać pracownika na badania do medycyny pracy i od tego uzależnić dalszą decyzję?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania przedszkolnego jest zatrudniony w pełnym wymiarze na podstawie mianowania, posiada on orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, ma skrócony wymiar pracy. Otrzymaliśmy od niego informację o zamiarze przejścia na rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, jednak nadal chciałaby pracować. Co powinniśmy zrobić w momencie uzyskania przez nauczyciela prawa do renty? Czy zachodzi konieczność rozwiązania umowy o pracę, na jej wniosek i zawarcia nowej? Na co zwrócić uwagę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przebywający na urlopie wychowawczym nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony na cały etat zgłasza gotowość do pracy po jego zakończeniu tj. 31 sierpień 2014 r. Szkoła, w której pracowała przed urlopem uległa reorganizacji i została przekształcona w szkołę filialną z klasami I-III podległej innej szkole. W związku z powyższym z przyczyn organizacyjnych brakuje godzin uniemożliwiając dalsze zatrudnienie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć zgodnie z kwalifikacjami. Gdy nauczycielka udawała się na urlop wychowawczy jej zatrudnienie obejmowało 18/18, gdy wróci we wrześniu do pracy zgodnie z kwalifikacjami mogę jej przyznać jedynie 11/18 (wynikających ze spadku oddziałów). Jak należy postąpić w tym przypadku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- POMOC NAUCZYCIELA DO DZIECKA NIEPEŁNOSPRAWNEGO Z AUTYZMEM W PRZEDSZKOLU -PRZYKŁADOWY ZAKRES CZYNNOŚCI OBOWIĄZKÓW I UPRAWNIEŃ
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 01.09.2016 r. zatrudniliśmy nauczyciela, który złożył u nas wniosek o zasiłek na zagospodarowanie. W/w nauczyciel był zatrudniony od 14.09.2015 r. do 05.08.2016 r. w innej szkole, gdzie był w awansie o 19.07.2016 r, otrzymał akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. Wobec powyższego, która ze Szkół powinna wypłacić zasiłek na zagospodarowanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe