Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Kodeks pracy:Art. 1861. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu...

PORADA PRAWNA

09 kwietnia 2013 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Witam ponownie. Nauczycielka- logopeda wraca z urlopu wychowawczego przed 30 maja. Dotychczas pracowała na 1/2 etatu (10 godz).Obecnie zwiększa się jej wymiar godzin - etat będzie liczony z 25 godz, zgodnie z nowymi wskaźnikami. Z organizacji pracy szkoły wynika, że od września, nie będzie potrzeba , w ogóle, logopedy, lub w wymiarze max 5 godzin. Czy zatem jest możliwość , by w dniu 30 maja wręczyć powracającej z urlopu nauczycielce-logopedzie wymówienie? bądź zmianę warunków pracy? w jaki sposób tego dokonać? na podstawie jakich przepisów? oraz - w jaki sposób zawiadomić związki zawodowe? pozdrawiam mh

Kodeks pracy:

Art. 1861. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

 

Zatem w dniu 30 maja, kiedy to nauczycielka wróci do pracy, przestaje być chroniona i można wręczyć jej wypowiedzenie zarówno stosunku pracy, jak i warunków pracy (zmniejszenie wymiaru godzin).

Wypowiedzenie stosunku pracy powinno nastapić na podstawie art. 27 ust. 1 karty nauczyciela, ponieważ była zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy:

Art. 27. 1. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.

Jeżeli sprawa dotyczyć będzie jedynie ograniczenia liczby godzin, wówczas powinno się zastosować wypowiedzenie zmieniające na podst. art. 42 kodeksu pracy w związku z art. 91c ust. 1 karty nauczyciela:

§ 1 Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. 

§ 2. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

§ 3. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

 

Związki zawodowe należy powiadomić na piśmie, z podaniem przyczyny zwolnienia (przed 30 maja) jedynie wówczas, gdy nauczycielka jest ich członkiem.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT