Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, proszę o udzielenie mi odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób nauczyciel ma rozliczać godziny wyodrębnione w edukacji wczesnoszkolnej (w 3. letnim cyklu nauczania - edukacja muzyczna, edukacja plastyczna, zajęcia komputerowe - po 95 godz., wychowanie fizyczne - 290 godz., język obcy nowożytny - 190 godzin) w przypadku nauczania indywidualnego w wymiarze 6 godz. tygodniowo ? Uczeń w całym cyklu nauczania będzie objęty nauczaniem indywidualnym. W jaki też sposób rozliczyć godz. realizacji pp jeśli uczeń w całym cyklu nauczania ma jeden rok szkolny nauczania indywidualnego, a pozostałe 2 lata realizuje treści pp w szkole?
W przypadku nauczania indywidualnego przyznane godziny nauczyciel realizuje proporcjonalnie do ilości godzin z "ramówki" w przypadku ucznia nauczanego indywidulanie przez cały cykl kształcenia. W drugim przypadku - tylko rok indywidualnego nauczania - godziny realizuje się proporcjonalnie do liczby godzin w planie nauczania na dany rok szkolny.
Ponadto z realizacji niektórych przedmiotów dyrektor może ucznia zwolnić, na podstawie zaleceń zawartych w orzeczeniu. To samo odnosi się do indywidualnego przygotowania przedszkolnego.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 18 września 2008 r. w sprawie sposobu i trybu organizowania indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży:
§ 4. 1. W indywidualnym przygotowaniu przedszkolnym realizuje się treści wynikające z podstawy programowej wychowania przedszkolnego dostosowane do potrzeb i możliwości psychofizycznych dziecka.
2. Dyrektor, na wniosek nauczyciela prowadzącego zajęcia indywidualnego przygotowania przedszkolnego, może zezwolić na odstąpienie od realizacji niektórych treści wynikających z podstawy programowej wychowania przedszkolnego, stosownie do możliwości psychofizycznych dziecka oraz warunków miejsca, o którym mowa w § 3 ust. 4 i 5, w którym organizowane są zajęcia indywidualnego przygotowania przedszkolnego.
§ 5. 1. W indywidualnym nauczaniu realizuje się treści wynikające z podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz obowiązkowe zajęcia edukacyjne wynikające z ramowego planu nauczania danego typu i rodzaju szkoły, dostosowane do potrzeb i możliwości psychofizycznych ucznia.
2. Dyrektor, na wniosek nauczyciela prowadzącego zajęcia indywidualnego nauczania, może zezwolić na odstąpienie od realizacji niektórych treści nauczania objętych obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi, stosownie do możliwości psychofizycznych ucznia i warunków miejsca, o którym mowa w § 3 ust. 4 i 5, w którym organizowane są zajęcia indywidualnego nauczania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry, jesteśmy szkołą podstawową z dwoma oddziałami przedszkolnymi i klasami I-IV. Czy powinniśmy również mieć opracowany program realizacji doradztwa zawodowego, uwzględniający wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego jeśli nie mamy klas 6,7 i 8. Jeśli tak to kto taki program opracowuje jeśli nie ma doradcy zawodowego.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Większość dokumentów na tej stronie to dokumenty do wszystkich rodzajów szkół, a co z przedszkolami. Chodzi mi o plan nadzoru pedagogicznego na ten rok. Praca przedszkola znacznie różni się od pracy szkoły, i nie wszystkie dokumenty pasują do przedszkola. Te podane przykładowe to pasują do szkół,może taki typowy tylko do przedszkola, uwzględniający priorytety ministra na ten rok szkolny uważam, że powinien znaleźć się na tej stronie. Ze strony tej korzysta wielu dyrektorów przedszkola.Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na nowe materiały typowe do przedszkoli.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Zapoznanie rady pedagogicznej z planem nadzoru pedagogicznego na dany rok szkolny powinno mieć miejsce do 15 września danego roku. W tym roku 15 września przypada na niedzielę. Czy zebranie nauczycieli należy przeprowadzić najpóźniej do dnia 13 września czy można też przeprowadzić je 16 września w poniedziałek? Proszę o wyjaśnienie tej kwestii od strony prawnej.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy nadzór pedagogiczny dotyczy publicznego gimnazjum dla dorosłych?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- We wrześniu zarządzeniem wprowadziłam regulamin oceny pracy nauczycieli - co teraz powinnam zrobić, skoro wycofano się z wymogu wskaźników, itp? Czy należy stworzyć nowy dokument i zarządzeniem uchylić poprzedni? a jeśli tak - to proszę o szczegółowe informacje.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe