Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Przytraczam moje pytanie: "Czy nauczycielka - logopeda, zatrudniona na niepełny wymiar - 10 godz (cytat z Umowy o pracę), która wraca z urlopu wychowawczego, musi otrzymać odpowiednią część etatu (z 25 godz.) czy też liczbę godzin, którą miała poprzednio? W czasie trwania jej urlopu liczba godzin pracy logopedy wzrosła z 20 do 25, a w umowie nie jest napisane "pół etatu", a jedynie - "zmniejszony etat - 10 godz". Oraz Państwa Odpowiedz "Kodeks pracy: Art. 1864. Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem. Przepis powyższy nie mówi o tych samych warunkach pracy, lecz jedynie o tym samym (lub innym zgodnym z posiadanymi kwalifikacjami) stanowisku, za nie niższym wynagrodzeniem. Nauczycielka nie musi więc wrócić do pracy na identycznych zasadach. Jeżeli ma kwalifikacje do nauczania przedmiotu, można jej przydzielić np. prowadzenie lekcji z danego przedmiotu w takim wymiarze, aby jej wynagrodzenie nie było niższe niż wynagrodzenie przysługujące jej w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem" W związku z powyżej opisaną sytuacją: 1. Co zrobić, jeśli ta nauczycielka nie ma kwalifikacji do innych zajęć? 2. Co ma zrobić dyrektor w związku ze zmianą pensum - zwiększenie godzin z 10 do 12,5, za tę samą pensję, a także zmniejszenie pensji przy pozostawieniu 10 godzin jest pogorszeniem warunków pracy w rozumieniu KP. Co więc można zrobić, gdy ta nauczycielka wróci w czerwcu? czyli po 31 maja , gdy jeszcze możliwy jest ruch kadrowy? co zrobić by nie pogorszyć jej warunków pracy, a ona nie zgadza się na żadne porozumienie?
Wynagrodzenie nauczycielki nie może być niższe niż wynagrodzenie przysługujące w dniu podjęcia pracy (po urlopie wychowawczym) na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem. Przed urlopem nauczycielka zajmowała stanowisko logopedy w wymiarze 10 godzin (nie pół etatu). Po powrocie z urlopu nauczycielce przysługuje wynagrodzenie obecnie obowiązujące na stanowisku logopedy w wymiarze 10 godzin, a więc niższe.
Zapisem art. 1864 kodeksu pracy ustawodawca chciał zagwarantować wyrównanie wynagrodzenia pracowników powracających z urlopów wychowawczych do wysokości obowiązującej po ewentualnych podwyżkach płac. W sytuacji podwyższenia pensum dochodzi do odwrotnej sytuacji, jednak nauczycielka nie może pozostać z 10 godzinami za wynagrodzeniem sprzed powstania zmian. Byłoby to niezgodne z obecnie obowiązującymi u pracodawcy przepisami oraz naruszałoby zasadę równego traktowania pracowników. Nauczycielka powinna otrzymać nowy angaż określający zasady jej zatrudnienia po powrocie z urlopu wychowawczego, bez uwzględniania okresu wypowiedzenia. Nie będzie to wypowiedzenie warunków pracy, a jedynie dopuszczenie do pracy po urlopie wychowawczym na warunkach dostosowanych do obecnie obowiązujących przepisów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor może w trakcie roku szkolnego zmienić nauczycielowi dyplomowanemu umowę o pracę z umowy na czas nieokreślony na umowę z mianowania? Nie ukrywam że organ prowadzący prowadzi politykę oświatową "objazdową" w stosunku do nauczycieli, ograniczając liczebność uczniów w oddziałach i same oddziały. Chcę w ten sposób chronić mojego pedagoga!
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje do nauczania przedmiotu filozofia w szkole ponadpodstawowej powinien posiadać nauczyciel? Czy w przypadku braku nauczyciela po studiach z filozofii, zajęcia z filozofii może prowadzić polonista lub nauczyciel religii, który realizował te treści podczas studiów?
- W związku z reformą oświaty i tworzeniem arkusza organizacyjnego na przyszły rok szkolny zwracam się z pytaniem. Czy nauczyciel posiadający następujące wykształcenie: (dyplom licencjata pedagogiki wczesnoszkolnej w suplemencie dopisek o nabytych kwalifikacjach do nauczania języka angielskiego w klasach I-III oraz tytuł magistra w zakresie pedagogiki wieku dziecięcego- w suplemencie nie ma nic o j. angielskim) będzie posiadał kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w klasach I-III ośmioletniej szkoły podstawowej z oddziałami likwidowanego gimnazjum?
- Dzień dobry, pracownikowi samorządowemu rozwiązuje się umowa z dniem na jaki była zawarta tj. 31.08, natomiast 15.09 osiąga ona wiek emerytalny 60lat. Czy należy jej się odprawa emerytalna jako, że jesteśmy jej ostatnim miejscem pracy a nabycie uprawnień emerytalnych nastąpi w "niedalekiej przyszłości" czyli w krótkim okresie czasu 15 dni po rozwiązaniu się umowy o pracę. Moje pytanie czy należy wypłacić odprawę emerytalną a jeżeli tak to z jakim dniem 31.08 czy 15.09?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który raz lub dwa razy w roku oddaje krew, należy się wolny i płatny dzień? Czy przysługują w tym przypadku uprawnienia jak dla Honorowych Dawców Krwi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe