Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam serdecznie. Pracownik szkoły zwrócił się 26.06.2017 r. do dyrektora szkoły z pisemną prośbą o rozwiązanie umowy z dniem 31.08.2017 r. (obowiązujący okres wypowiedzenia - 3 miesiące). Dyrektor nie wyraził zgody na skrócony okres wypowiedzenia. Pracownik, w dniu 30.06.2017 r. (piątek) o godz. 20:00 przesłał mailem na adres szkoły kolejne podanie - prośbę o rozwiązanie umowy, tym razem z dniem 30.09.2017 r. Czy w związku z tym, iż mail był wysłany w piątek ostatniego dnia czerwca już poza godzinami pracy szkoły a został odebrany 03.07.2017 r. (poniedziałek) rano, za obowiązującą uznaje się datę czerwcową czy lipcową? Istotnym jest fakt, iż dyrektor szkoły chce rozwiązać umowę za obowiązującym pracownika trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia.
Zgodnie z art. 61 § 2 kodeksu cywilnego, oświadczenie woli, wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.
Zasadniczo więc, bieg wypowiedzenia powinien rozpocząć się z chwilą wysłania maila a nie jego odczytania. Biorąc jednak pod uwagę drugą część zdania powyższego przepisu, można dowieść, że w trakcie dni wolnych od pracy dyrektor nie mógł zapoznać się z treścią maila (m.in. z powodu zakazu odczytywania poczty służbowej na prywatnych, domowych komputerach).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z wygaszaniem gimnazjum, które wchodzi w skład zespoły szkół (przedszkole, szkoła podstawowa i gimnzjum) nie mam godzin w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 dla nauczycielki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Nauczycielka przebywa na utrlopie macierzyńskim do 3 maja 2017r. oraz złożyła wniosek o urlop wychowawczy od dnia 4 maja 2017r., który otrzyma zgodnie z KN art. 67c ust. 2 do zakończenia zajęć lekcyjnych, t.j. do 23.06.2017r., gdyż ma do wykorzystania 8 tygodni urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z art. 225 Ustawy wprowadzajacej ustawę - Prawo oświatowe wręczę jej pismo dotyczące przeniesienia w stan nieczynny. Pytanie: Czy, jeśli nie wyrazi zgody na przejście w stan nieczynny możliwe jest wręczenie jej wypowiedzenia stosunku pracy na trzy miesiące przed zakończeniem roku szkolnego, skoro będzie w tym czasie na urlopie wychowawczym? Co mam zrobić z tą Panią, gdy wróci do pracy 1 września 2017r., a nie mam dla niej godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole prowadzonej przez samorząd zatrudniamy 2 palaczy-konserwatorów: jedną osobę na cały etat (8 godzin dziennie), drugą – na pół etatu (4 godziny dziennie). W niedzielę jeden z palaczy ma dyżur (na zmianę) 1,5 godziny rano (8:00-9:30) i 1,5 godz. wieczorem (18:00-19:30) Za niedzielę pracownik dostaje cały dzień wolny (poniedziałek). Co w wypadku, gdy pracownik musi przyjść w sobotę na 1,5 godziny rano (8:00-9:30) i 1,5 godziny wieczorem (18:00-19:30), jak rozliczyć te godziny? A co w sytuacji, gdy pracownik przychodzi w sobotę na 3 godz. (7:00-10:00)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi dostał wezwanie do sądu w celu przesłuchania w charakterze świadka, w sprawie nie związanej z zakładem pracy. Czy należy się w takiej sytuacji dzień wolny usprawiedliwiony płatny czy pracownik powinien na ten dzień wziąć dzień urlopu wypoczynkowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W regulaminie ZFSS jest zapis o wczasach turystycznych pod gruszą dla pracowników/czas urlopu min.14 dni. Czy pracownik obsługi otrzymujący urlop na okres ferii zimowych może otrzymać takie świadczenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mianowany, który przejdzie w stan nieczynny, może zostać zatrudniony (przywrócony do pracy) na inne stanowisko niż to, na które dotychczas był zatrudniony? Chodzi o zmianę z nauczyciela klas specjalnych na nauczyciela wspomagającego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe