Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, w gminie funkcjonuje zespół szkół. Nauczyciele byli zatrudnieni w obu szkołach. Ma być rozwiązany i powstanie osobno szkoła podstawowa i gimnazjum. Nauczyciele mają otrzymać wypowiedzenia. Czy po tej zmianie zatrudniając nauczyciela w szkole podstawowej nowy dyrektor ma obowiązek zatrudnić nauczyciela, który uczył tylko w gimnazjum, a w tej chwili nie ma tam dla niego godzin, czy może zatrudnić nowego pracownika z likwidowanej szkoły pracującego w szkole podstawowej w tej samej gminie? Czy zwalniając nauczycieli można ustalić kryterium zwalniania w pierwszej kolejności nauczyciela nie mieszkającego na terenie gminy? Taka jest sugestia organu prowadzącego, aby zapewnić miejsca pracy nauczycielom zamieszkałym na terenie gminy. Czy można prosić o zamieszczenie wzorów pism dotyczących zwolnień nauczycieli z art. 20KN oraz pism jakie należy kierować do związków zawodowych.
Jeżeli nauczyciele, w związku z rozwiązaniem zespołu, zostaną zwolnieni w trybie art. 20 KN, wówczas nowy dyrektor może zatrudnić w nowej szkole nauczycieli według własnego uznania. Nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania mogą zostać przeniesieni w trybie art. 18 KN do nowej szkoły. Takim nauczycielom nie trzeba wypłacać odprawy i prawdopodobnie do tego będzie dążył organ prowadzący.
Co do kryteriów zwlaniania nauczycieli, to miejsce zamieszkania nie powinno stanowić takiego kryterium. Wśród najważniejszych wymienić można: formę zatrudnienia, wykształcenie i okres nauczania danego przedmiotu, zaangażowanie nauczyciela, jego osiągnięcia, a w końcu sytuację rodzinną i materialną.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem od 10 lat, w tym roku kończy mi się kadencja. Do emerytury brakuje mi 4 miesięcy. Czy starosta może bez konkursu przedłużyć mi na jeden rok powierzenie tego stanowiska?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Katechetka jest zatrudniona na 8/18 i ma umowę do 31.08.2015r., a misję od biskupa do nauczania w szkole na czas nieokreślony. Czy można nie przedłużać z nią umowy? Czy przy zwalnianiu katechety konieczne jest cofnięcie misji kanonicznej?
- Nauczyciel, który wraca po świadczeniu rehabilitacyjnym, przedstawił nam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Jest to nauczyciel przedszkola, pensum 25. Czy w związku z przedstawionym orzeczeniem zmniejszamy mu pensum? 25*7/8, czyli 21.87, czyli zaokrąglamy do 22 i to będzie teraz pensum? Dodatkowy urlop nie będzie przysługiwał (10 dni), ponieważ przysługuje mu 35 dni. Czy pracownik powinien od nas otrzymać coś poza zmniejszonym pensum do 22? Nową informację o warunkach pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Wszystko ok, ale to dotyczy n-la oddziału przedszkolnego, który zastępował n-la na urlopie macierzyńskim /zakończenie urlopu przypadało na 19 czerwca, potem 5 dni chorobowego co dało datę końcową - 24 VI - zakończenia zajęć/ . A więc, umowa z zastępującym nauczycielem wygasała dokładnie 24 czerwca. Po jej zakończeniu wypłacono ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Stąd też nadal mam wątpliwości, czy w takiej sytuacji - umowy na czas zastępstwa a nie zatrudnienia na rok szkolny - nie popełniłam błędu?
- Uprzejmie proszę o pomoc w rozwiązaniu następującej sprawy: pracownik obsługi ma zaległy urlop wypoczynkowy i ciągle odkłada jego wykorzystanie. Czy jest taka możliwość by dyrektor wysłał pracownika bez jego zgody na zaległy urlop?Jeżeli tak to bardzo proszę o podanie podstawy prawnej. Dziękuję za pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe