Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Woźna od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy okres ten powinien być zaliczony do pracowniczego stażu pracy? Jaka jest podstawa prawna?
Prawo pracy nie definiuje pojęcia stażu pracy. Generalnie należy przyjąć, iż jest to łączny okres zatrudnienia, czyli czas, w którym pracownik pozostaje lub pozostawał w stosunku pracy, czyli wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Okres zatrudnienia warunkujący nabycie np. prawa do urlopu należy rozumieć nie jako czas rzeczywistego świadczenia pracy, ale jako okres faktycznego trwania stosunku pracy. Do okresu tego wlicza się zatem okres niewykonywania pracy tj. okres pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego, okres urlopu wypoczynkowego i innych określonych w przepisach prawa pracy zwolnień od pracy. Takie stanowisko potwierdza również uchwała Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 1995 r. (sygn. akt I PZP 10/95), w której stwierdzono, że „pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego, mimo że pozostając w stosunku pracy, nie przepracował w tym roku kalendarzowym ani jednego dnia, w związku z pobieraniem świadczenia rehabilitacyjnego.”
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaka liczba godzin oraz kwota wynagrodzenia powinna się znaleźć w umowie o pracę dla nauczyciela w przypadku, kiedy w arkuszu organizacyjnym widnieje zapis: GN – 3,49; GU – 4; etat: 0,19 przy pensum 18. Czy prawidłowy jest zapis: 3/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający kwalifikacje z terapii pedagogicznej może być nauczycielem wspomagającym w klasie integracyjnej, czy może prowadzić zajęcia z rewalidacji. Czy nauczyciel po pedagogice specjalnej w zakresie surdopedagogiki może być nauczycielem wspomagającym jeżeli nie ma już ucznia z niedosłuchem, czy może pracować w świetlicy
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w stanie nieczynnym (od 01.09.2013 r.) wystąpił o dokonanie oceny pracy. Czy dyrektor może dokonać oceny pracy nauczyciela, który nie świadczy pracy? Nadmienię, że nauczyciel był oceniony 13.12.2012 r. (minął dokładnie rok i składa wniosek). Proszę - jeśli to możliwe o sformułowanie dokumentu odpowiadającego na wniosek nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy urlop uzupełniający, po zakończeniu zwolnienia lekarskiego, można wykorzystać w dowolnym terminie? Czy też należy wykorzystać go na początku roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze od 1.01.2000r. na czas nieokreślony. W trakcie zatrudnienia korzystał z urlopu bezpłatnego od 1.01.2010r. do 12.06.2018r. art. 174 KP. Z dniem 12.06.2018r. pracownik chce rozwiązać umowę o pracę, czy w świadectwie pracy powinnam wstawić okres zatrudnienia od 01.01.2000r. do 31.12.2009r. a w pkt 5 ust. 2 urlop bezpłatny od 1.01.2010r. do 12.06.2018r., czy w okresie zatrudnienia powinnam wpisać cały okres zatrudnienia czyli 1.01.2000r. do 12.06.2018r. i w pkt 5 ust. 2 wpisać informację o urlopie bezpłatnym ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe