Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Jeżeli pracownica w wyniku badań kontrolnych nie uzyskała orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, pracodawca mógł...

PORADA PRAWNA

Woźna oddziałowa w przedszkolu publicznym zatrudniona na pełen etat na czas nie określony. Po rocznej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą i jej leczeniem nie otrzymała zgody lekarza profilaktyka na powrót do pracy na zajmowanym stanowisku woźnej oddziałowej. W związku z tym rozwiązałam z pracownikiem umowę o pracę. Pani ta nie poinformowała pracodawcę o zamiarze odwołania się od orzeczenia lekarskiego do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. W trybie odwoławczym otrzymała orzeczenie o przydatności do pracy na stanowisku woźnej oddziałowej i złożyła podanie o przywrócenie do pracy. Na zwolnionym stanowisku pracy została zatrudniona już inna osoba (umowa na czas określony). Wobec powyższego proszę o informację, czy istnieje możliwość nie przyjęcia (przywrócenia)do pracy byłej pracownicy?

Jeżeli pracownica w wyniku badań kontrolnych nie uzyskała orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, pracodawca mógł rozwiązać z nią umowę o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 § 1 kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 53 § 5 KP, pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn wymienionych w § 1 i 2, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn.

Pracodawca może więc odmówić ponownego przyjęcia do pracy (pracownikowi przysługuje złożenie pozwu do sądu pracy o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie - jeżeli sąd uzna, że rozwiązano z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie).

Można też rozwiązać za wypowiedzeniem umowę zawartą na czas określony z nowym pracownikiem na podstawie art. 36 § 1 KP.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT