Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z Ustawą z 14 grudnia 2016r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (tekst jednolity Dz.U. 2017 poz. 60) art. 225: Nauczyciel w stanie nieczynnym jest...

PORADA PRAWNA

12 czerwca 2017 Prawo oświatowe

Wychowawca grupy wychowawczej w ośrodku socjoterapii z dniem 1 września 2017r przechodzi w stan nieczynny. Od września 2016r pracuje w niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Czy może w trakcie stanu nieczynnego pracować w poradni?

Zgodnie z Ustawą z 14 grudnia 2016r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (tekst jednolity Dz.U. 2017 poz. 60) art. 225: Nauczyciel w stanie nieczynnym jest traktowany jak osoba zatrudniona. Zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz do innych świadczeń pracowniczych, np. dodatków socjalnych (wiejskiego i mieszkaniowego) przez maksimum sześć miesięcy. Po tym czasie stosunek pracy wygasa.

W okresie przebywania w stanie nieczynnym nauczyciel może podjąć dodatkowe zatrudnienie. Nie może to być jednak każde zatrudnienie, a tylko takie, które wynika z konieczności realizacji programu nauczania w tej samej lub w innej szkole lub zapewnienia opieki w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Dodatkowo ten okres, nie może być dłuższy niż okres stanu nieczynnego. Z takim nauczycielem zawiera się odrębny stosunek pracy. Z tytułu wykonywania pracy nauczycielowi przysługuje odpowiednie do wymiaru zajęć wynagrodzenie, niezależnie od pobieranego wynagrodzenia z tytułu pozostawania w stanie nieczynnym. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku można być zatrudnionym na okres nie dłuższy niż okres stanu nieczynnego. Gdy stan nieczynny się kończy, drugi stosunek pracy nauczyciela też ulega rozwiązaniu. Uwaga! Jeśli dyrektor przywróci nauczyciela ze stanu nieczynnego, ten drugi stosunek pracy automatycznie ulega rozwiązaniu. Ustawa odnosi się jedynie do sytuacji podejmowania zatrudnienia w czasie stanu nieczynnego, nie wspominając o przypadkach, kiedy nauczyciel jest już zatrudniony. Nie znaczy to jednak, że w takich sytuacjach nie mają zastosowania te przepisy. Z uwagi na powyższe nauczyciel, któremu wręczono wypowiedzenie informujące o możliwości skorzystania ze stanu nieczynnego, a który jest w tym samym czasie zatrudniony w innej placówce, nie powinien skorzystać z tego prawa. W przeciwnym przypadku mogłoby to doprowadzić do bezpodstawnego pobierania wynagrodzenia z tytułu pozostawania w stanie nieczynnym.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT