Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Kto może prowadzić szkolenia bhp? Zapewnienie pracownikom przeszkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest jednym z obowiązków dyrektora placówki...

PORADA PRAWNA

19 stycznia 2015 Inne

Wymagania dotyczące osoby prowadzącej szkolenia bhp

Kto może prowadzić szkolenia bhp? Zapewnienie pracownikom przeszkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest jednym z obowiązków dyrektora placówki oświatowej. Zatrudnieni muszą odbyć przeszkolenie przed dopuszczeniem do pracy oraz odbywać szkolenia okresowe. Osoba, która nie ma odpowiedniej znajomości przepisów oraz zasad bhp, nie może być dopuszczona do pracy.

Rodzaje szkoleń
Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dzielimy na wstępne (składają się z instruktażu ogólnego oraz stanowiskowego) oraz okresowe.

Szkolenie wstępne
Instruktaż ogólny odbywają, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, wszyscy nowi pracownicy. Podlegają także instruktażowi ogólnemu studenci odbywający w szkole praktykę studencką oraz uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu.

Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku, mając na uwadze, że pracownik pracujący na kilku stanowiskach powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk.

Szkolenie okresowe
Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych oraz administracyjno-biurowych przechodzą pierwsze szkolenie okresowe przed upływem roku po podjęciu pracy, a w przypadku pracodawców oraz osób kierujących pracownikami – przed upływem półrocza od momentu objęcia funkcji kierowniczej.

Następne szkolenia okresowe odbywają się nie rzadziej niż raz na trzy lata w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, a w przypadku, gdy pracownicy ci wykonują pracę szczególnie niebezpieczne – raz do roku. Pracownicy administracyjno-biurowi w szkole, w tym nauczyciele, a także pracodawcy i osoby kierujące pracownikami przed upływem pięciu lat.

Formy szkolenia
Szkolenia dla poszczególnych grup uczestników powinny być organizowane w formie:

  • instruktażu,
  • kursu, seminarium, samokształcenia kierowanego (również z wykorzystaniem Internetu).

Kto prowadzi instruktaż ogólny
Instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bhp lub osoba wyznaczona przez pracodawcę. Osoba ta, oprócz wymagania oczywistego, jakim jest odpowiednia wiedza, musi spełnić wymóg posiadania aktualnego szkolenia okresowego, w programie którego była zawarta tematyka organizacji i metodyki szkolenia bhp. Takie szkolenie może również przeprowadzić dyrektor placówki oświatowej.

Celem szkolenia jest zaznajomienie pracownika z:

  • podstawowymi przepisami bhp zawartymi w kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy;
  • przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danej szkole;
  • zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.

Czas szkolenia wynosi minimum trzy godziny lekcyjne, czyli trzy razy po 45 minut.

Kto prowadzi instruktaż stanowiskowy
Celem instruktażu stanowiskowego, zgodnie z rozporządzeniem o szkoleniach bhp, jest uzyskanie przez pracownika informacji o czynnikach środowiska pracy występujących na danym stanowisku i w jego bezpośrednim otoczeniu oraz o ryzyku zawodowym związanym z pracą. Następnie nabycie wiedzy i umiejętności dotyczących sposobów ochrony przed zagrożeniami wypadkowymi i zagrożeniami dla zdrowia w warunkach normalnej pracy i w warunkach awaryjnych, wiedzy oraz praktycznych umiejętności bezpiecznego wykonywania pracy.

Rozporządzenie nie precyzuje, kto powinien przeprowadzać instruktaż stanowiskowy, jednakże biorąc pod uwagę tematykę, najwłaściwszą osobą do prowadzenia tego typu szkolenia jest osoba kierująca pracownikami. Warunkiem koniecznym jest posiadanie ważnego szkolenia okresowego bhp, w programie którego była zawarta organizacja i metodyka szkoleń. Instruktaż stanowiskowy powinien trwać minimum osiem godzin w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych oraz minimum dwie godziny w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych.

Organ prowadzący szkołę rozstrzygnął konkurs na dyrektora szkoły, który nie był wcześniej pracownikiem tej placówki. Nowy dyrektor powinien przejść instruktaż ogólny, stanowiskowy oraz szkolenie okresowe bhp. Obowiązek zapewnienia szkoleń spoczywa na organie prowadzącym.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT