Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej z nauczycielem wf na okres 2 lat od 01.09.2018 r. do 31.08.2020 r. (umożliwiający odbycie stażu na stopień nauczyciela kontraktowego) w części dotyczącej rodzaju świadczonej pracy. Jest to pierwsza umowa zawarta z tym pracownikiem. Niestety, w związku z tym, iż w roku szkolnym 2020/2021 zmniejszy się o 1 liczba etatów nauczycieli wf, dyrektor zmuszony jest przenieść 1 z nauczycieli do świetlicy szkolnej. Proszę o informację czy można wypowiedzieć umowę o pracę w części dotyczącej rodzaju świadczonej pracy (zmiana z nauczyciela wf na wychowawcę świetlicy) nauczycielowi w trakcie odbywania stażu na nauczyciela kontraktowego. Jeśli tak, to w jakim terminie należy to zrobić (wręczyć wypowiedzenie) i do kiedy czekać na decyzję pracownika. Co, jeśli nie przyjmie nowych warunków? Nadmieniam, iż jako kryterium wypowiedzenia umowy, akurat temu pracownikowi, przyjęto najkrótszy okres zatrudnienia. Pozostali nauczyciele wf są zatrudnieni albo na umowy na czas nieokreślony, albo poprzez mianowanie, a dwoje (w tym pracownik, o którym mowa) na okres 2 lat (w celu umożliwienia odbycia stażu), z tym, że jeden z nich był zatrudniony wcześniej od 11.09.2017 r. do 22.06.2018 r. (koniec zajęć dydaktycznych) w celu zastępstwa i ponownie od 01.09.2018 do 31.08.2020, a drugi (typowany do wypowiedzenia umowy w części dotyczącej rodzaju świadczonej pracy) od 01.09.2018 do 31.08.2020. Proszę o szczegółowe informacje w jaki sposób dokonać wypowiedzenia, w jakim terminie oraz czy w przypadku niewyrażenia zgody przez pracownika należna mu będzie odprawa (za jaki okres)?
Żaden przepis rozdziału 3a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., który jest zatytułowany „Awans zawodowy nauczycieli”, nie przewiduje formalnej przeszkody do dokonania w czasie odbywania stażu zmiany stanowiska służbowego nauczyciela posiadającego wymagane kwalifikacje. Do nauczyciela zatrudnionego na umowę o pracę na czas określony można stosować tzw. wypowiedzenie zmieniające z art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. (poprzez odesłanie z art. 91c ust. 1 KN) o ile dla nauczyciela zmiana stanowiska z nauczyciela przedmiotu na wychowawcę świetlicy oznacza pogorszenie warunków pracy, skoro wymiar zatrudnienia i wynagrodzenie pozostaną te same. W związku z tym można także zaproponować nauczycielowi najpierw zawarcie tzw. porozumienia zmieniającego lub aneksu do umowy o pracę, czyli pisemną zmianę umowy o pracę w zakresie stanowiska służbowego za zgodą nauczyciela na podstawie art. 29 § 4 w zw. z art. 11 KP i art. 14 ust. 1 pkt 1 KN. W braku zgody nauczyciela, pisemne wypowiedzenie zmieniające warunki pracy w zakresie stanowiska pedagogicznego z okresem wypowiedzenia obejmującym 1 miesiąc (art. 36 § 1 pkt 2 KP) należałoby doręczyć nauczycielowi najpóźniej 31 lipca 2019 r. w związku z planowaną zmianą warunków pracy od 1 września 2019 r. Jeżeli nauczyciel przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. Natomiast odmowa złożona najpóźniej 16 sierpnia 2019 r. będzie skutkowała rozwiązaniem stosunku pracy nauczyciela w dniu 31 sierpnia 2019 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel zatrudniony w placówce niepublicznej ma prawo do posiadania legitymacji służbowej upoważniającej go do zniżek ? Jeżeli tak, to kto powinien mu taki dokument wydać.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od września 2018 r.u nas w Przedszkolu będzie zatrudniony nauczyciel, który jest równocześnie zatrudniony w innej szkole. Dostarczył do nas świadectwo pracy z innego zakładu ( 7 lat pracy). W jakiej wysokości należy obliczyć jego wysługę lat w naszej placówce?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy dnia 1.09.2009 stracił pracę. Umowa z nauczycielem nie została przedłużona. Nauczyciel odwołał się do sądu pracy, cały rok szkolny 2009/2010 toczyła się sprawa w sądzie. Nauczyciel w tym czasie nie świadczył pracy, ponadto nauczyciel ten w tym czasie nie wyrażał chęci świadczenia pracy ani ustnie ani na piśmie. W tym czasie nauczyciel pobierał świadczenia z urzędu pracy. Obecnie nauczyciel domaga się w sądzie pracy wynagrodzenia za rok szkolny 2009/2010; a więc za czas kiedy fizycznie nie pracował. Co w tym zakresie stanowi prawo?
- Jestem nauczycielką zatrudnioną nieprzerwanie od 01.09.1982 r. do tej pory. Posiadam stwierdzoną pomoc w gospodarstwie rolnym rodziców w czasie nauki w liczbie 3 lat. Czy mogę się ubiegać w tym roku o emeryturę na tzw starych warunkach (30 lat)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa 4 tygodnie na zwolnieniu lekarskim. Czy może w trakcie zwolnienia zalogować się na dzienniku elektronicznym i sprawdzić informacje, np. tematy lekcji zastępczych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe