Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wysłałem nauczyciela w podróż służbową jego własnym samochodem na konkurs jako opiekuna i ten nauczyciel przygotowywał ucznia na konkurs ogólnopolski. Podpisałem stosowną umowę, a główna księgowa nie chce wypłacić należnej sumy. Nadmieniam, że na Radzie Rodziców też jest mało finansów. Księgowa interpretuje, że na podróż służbową nauczyciel może jechać tylko na szkolenie i należy się zwrot kosztów. Jak rozwiązać problem?
Opieka nad uczniem na konkursie ogólnopolskim należy do statutowych zadań szkoły, a w konsekwencji również do zadań służbowych nauczyciela publicznej jednostki oświatowej, realizowanych w ramach otrzymywanego wynagrodzenia i obowiązującego czasu pracy (art. 42 ust. 2 pkt 2 KN). W związku z tym nauczyciel odbył podroż służbową, a koszty tej podróżny według tzw. kilometrówki zwraca jemu pracodawca zgodnie z ustaleniami o użyciu samochodu prywatnego (art. 775 § 1 KP, § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, Dz. U. z 2013 r., poz. 167).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielowi, który nabędzie prawo do świadczenia kompensacyjnego korzystniejszą opcją finansową będzie skorzystanie z niego czy ewentualnie ze względu na stan zdrowia zasiłek chorobowy i świadczenie rentowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaki jest termin wyrównania świadczenie urlopowego dla nauczycieli w związku z wyższym odpisem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pani woźna (zatrudniona od 1 kwietnia 2014 r. do chwili obecnej) od 14 lipca 2021 r. do 10 stycznia 2022 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy należy jej się trzynasta pensja za rok 2022? Proszę o rozwiniecie odpowiedzi i podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W rozporządzeniu, które obowiązuje od 01. 01. 2016 r. a dotyczącym komisji rekrutacyjnej jest mowa o co najmniej trzech przedstawicielach rady pedagogicznej, ale jeżeli nie będzie takiej możliwości, wtedy można do komisji powołać przedstawicieli organu prowadzącego. Czy sekretarz szkoły może być powołany do komisji rekrutacyjnej ? Czy trzeba zgłaszać do organu prowadzącego prośbę o uzupełnienie składu komisji. Czy wystarczy zgłosić "zapotrzebowanie" wraz z wyjaśnieniem? Mam nadzieje ż e takiej potrzeby nie będzie, ale muszę przygotować się na wszelkie możliwości.
- Jesteśmy placówką niepubliczną feryjną, zatrudniającą nauczycieli na podstawie Kodeksu pracy, jednak w umowie jest zapis odnośnie urlopu "co do wymiaru urlopu ma zastosowanie art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela – nauczycielowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. W praktyce oznacza to, że w innym terminie, niż okres ferii zimowych, wakacji letnich lub ewentualnych przerw świątecznych, nauczyciel skorzystać z urlopu nie może. Zastosowanie powyższego artykuł nie rodzi żadnych dodatkowych świadczeń finansowych wynikających z Karty Nauczyciela.". Jaki wymiar urlopu przysługuje nauczycielce, która wraca z urlopu rodzicielskiego, na podstawie Kodeksu pracy czy z Karty Nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe