Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Występujemy do sądu o uzasadnienie wyroku za który musimy uiścić opłatę w kwocie 100 zł. Prosimy o podanie w jakim paragrafie zaksięgować podaną kwotę. W wyroku sądowym mamy zasądzoną wypłatę nagrody jubileuszowej nauczyciela plus wypłatę odsetek od danej kwoty. Moje pytanie jest następujące: w jakim paragrafie zaksięgować odsetki, czy od danych odsetek płacimy podatek. Proszę podać sposób wyliczenia danych odsetek nauczycielowi, czy są to dni kalendarzowe czy robocze?. Z góry dziękujemy za odpowiedź.
Zasady klasyfikowania dochodów i wydatków w sferze rachunkowości tzw. budżetowej uregulowane są w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2014 r., poz. 1053 z późn. zm.). W załączniku nr 4 do wyżej wymienionego rozporządzenia określono klasyfikację paragrafów, wydatków i środków. Zgodnie z zasadami tam wskazanymi, wydatki objęte pytaniem powinny być zaklasyfikowane do następujących paragrafów:
• 461 (koszty postępowania sądowego i prokuratorskiego) - koszty uzasadnienia;
• 4010 (wynagrodzenia osobowe pracowników) – kwota zasądzonej nagrody jubileuszowej;
• 458 (pozostałe odsetki) – kwota zasądzonych odsetek.
W wyroku sądowym z pewnością zasądzone są odsetki ustawowe za opóźnienie od dnia wymagalności świadczenia, t.j. nagrody jubileuszowej. Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. z 2001 r., Nr 128, poz. 1418) roszczenie o wypłatę nagrody jubileuszowej staje się wymagalne w dniu nabycia do niej prawa. Podkreślić należy, że odsetki obliczane są za każdy dzień opóźnienia, a sposób ich wyliczenia opiera się na zasadach dotyczących określania terminów wskazanych w art. 111 i art. 115 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1145 z późn. zm.). Najprościej mówiąc dni te liczy się „w ciągu” razem z sobotami i niedzielami (dni kalendarzowe, a nie robocze). Jeżeli w wyroku wskazano, że odsetki należą się do dnia wymagalności to należy jako początkową przyjąć datę nabycia prawa do nagrody jubileuszowej, a końcową- dzień zapłaty.
I na koniec: zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 z późn. zm.) kwota odsetek zwolniona jest z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Naszą szkołę podstawową i gimnazjum prowadzi stowarzyszenie i jesteśmy placówkami wewnętrznymi (posiadamy taki sam NIP i REGON).Czy mamy obowiązek zakładać oddzielne konta w banku, na które Gmina będzie przekazywała dotację?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor pełni funkcję do 31.08., od 1.09. brak godzin w arkuszu, przejdzie na emeryturę.
Kto podpisuje wypowiedzenie z art. 20 KN, obecnemu dyrektorowi? Wicedyrektor, który ma już powierzenie od 01.09.? Czy organ prowadzący?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzory dokumentów z kontroli zarządczej w przedszkola
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Słuchacz w szkole dla dorosłych w systemie zaocznym złożył podanie do dyrektora szkoły w sprawie zgłoszenia go do ubezpieczania zdrowotnego. Uzasadnia, że nie może być ubezpieczony przy rodzicach. Czy szkoła dla dorosłych w systemie zaocznym powinna w takim przypadku zgłosić słuchacza do ubezpieczenia? Jeżeli tak, to jaka jest podstawa prawna i jakie dokumenty szkoła powinna wypełnić?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o interpretację możliwości przyjęcia do niepublicznej szkoły sportowej ucznia, który dotychczas w macierzystej placówce uczy się w szóstej klasie choć rocznikowo przynależy do klasy piątej. Matka od nowego roku szkolnego chciałaby, by ponownie rozpoczął edukację z klasą szóstą, chłopiec rozpoczął edukację za granicą, następnie kontynuuje w Polsce.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe