Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z nauczycielem emerytem naszej szkoły błędnie podpisano umowę na dodatkowe godziny j.niemieckiego z organu prowadzonego (umowa została zawarta na czas niekreślony od 01.09.2012r. na podstawie art 10 ust. 6 KN na 9/18, a powinna być na czas określony tj. na rok szkolny 2012/2013 itd w miarę przydziały godzin z organu prowadzącego). Okazało się, że w roku 2017/2018 nie ma dla nauczyciela godzin. Dyrektor poinformował nauczyciela ustnie 19.04.2017r., że nie będzie dla niego godzin. Nie dał nauczycielowi wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych. W dniu 04.09.2017r. chciał przekazać nauczycielowi świadectwo pracy - stosunek pracy rozwiązano na podstawie porozumienia stron (art 23 ust. 4 pkt 1 KN).Nauczyciel nie przyjął tego świadectwa informując, że oczekuje innej formy rozwiązania stosunku pracy i oczekuje wypłaty odprawy lub innej formy zadośćuczynienia. Proszę o odpowiedź co możemy teraz zaproponować pracownikowi i jak naprawić tą sprawę (proszę o podstawę prawną)?
W szkole feryjnej rozwiązanie stosunku pracy na podstawie oświadczenia (wypowiedzenia) dyrektora jest niedopuszczalne w trakcie roku szkolnego, a jego doręczenie na podstawie art. 27 ust. 1 KN skutkowałoby rozwiązaniem stosunku pracy po upływie 3-miesięcznego wypowiedzenia dopiero w dniu 31 sierpnia 2018 r. W tej sytuacji nauczycielowi można zaproponować rozwiązanie stosunku za porozumieniem stron z przyczyn organizacyjnych (art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 4 pkt 1 KN), zaś wskazanie w treści porozumienia jako przyczyny rozwiązania umowy o pracę braku godzin dydaktycznych, czyli przyczyny wyłącznie leżącej po stronie pracodawcy, będzie uprawniało nauczyciela do odprawy z art. 8 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. z 2016 r., poz. 1474, pod warunkiem że szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników. W takim przypadku odprawa będzie należna w wysokości uzależnionej od stażu nauczyciela w ramach wszystkich stosunków pracy, które dotychczas miał nawiązane z daną szkołą: jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata; dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat; trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat. W mniejszej szkole odprawa nie przysługuje i nie ma podstaw do jej wypłacenia, ani także „zadośćuczynienia” w innej formie. Jeśli nauczyciel nie zgodzi się na rozwiązanie stosunku pracy w trakcie roku szkolnego na podstawie porozumienia stron, pozostanie w zatrudnieniu, a szkoła będzie zobowiązana do wypłaty wynagrodzenia za przestój (art. 80 i art. 81 § 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak należy wypłacić nauczycielowi przedszkola za godziny doraźnych zastępstw, jeżeli:
ma etat 25 godzin, nie ma przydzielonych stałych godzin - nadgodzin, ostatnio nauczyciel ten miał godziny zastępstw doraźnych za inną nauczycielkę, ale w tym tygodniu było święto zmarłych i jest to tydzień pomniejszony o 1/5, de facto nauczyciel powinien przepracować 20 godzin z etatu (bo dzienna etatowa wynosi 5 godzin) i 5 godzin dodatkowo zastępstw doraźnych. Z planu tygodniowego wynika, że w poniedziałek nauczyciel przepracował 5 godz. i 5 godzin doraźnych, wtorek - powinien mieć 6 godzin, ale było wolne (Święto Zmarłych), środa- 6 godz., czwartek 5,5 godziny, piątek 2,5 godziny. Z etatu pomniejszonego wynika ze powinna przepracować 20 godzin a wypracowała 27,5 - przekracza to godziny godziny doraźnych zastępstw, bo nie 5 ale 7,5 . Jak to potraktować i jak wypłacić? proszę o pilna odpowiedź
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od dnia 12.12.2015 r. przebywała na urlopie macierzyńskim, później od dnia 11.06.2016 r na urlopie rodzicielskim do dnia 09.12.2016. Po czym wykorzystała urlop wypoczynkowy do dnia 04.02.2017r. Od września planuje wrócić do pracy, do kiedy udzielić urlopu wychowawczego od dnia 05.02.2017 do końca zajęć lekcyjnych czy do końca roku szkolnego ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Tutejsza jednostka jest jednostka feryjną– jest to szkoła podstawowa. W miesiącu lutym nauczyciel przebywali na urlopach wypoczynkowych w związku z feriami zimowymi w okresie 09.02.2019-24.02.2019. Wypłacono wynagrodzenie wyliczone na podstawie wynagrodzeń za miesiąc luty np. Wynagrodzenie zasadnicze 3438,00 Wynagrodzenie za wysługę lat 20% 687,60 Łączne wynagrodzenie to 4.125,60 : 30 = 137,52 zl. 137,52 x 16 dni = 2.200,32 zł. Pracownik nie posiada wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe Pytanie jest następujące: W jaki sposób dokonać potrącenia wynagrodzenia za czas urlopu? Czy według dni kalendarzowych czyli 16/28 Czy według dni roboczych 10/20 Przy potrąceniu 16/28 pracownik otrzyma niższe wynagrodzenie niż należne i niezgodnie z art. 67 KN.
- Czy godziny dyrektorskie w kl. II i III SP można wliczy do etatu np. logopedzie z kwalifikacjami do nauczania edukacji wczesnoszkolnej?
- Czy nauczyciel mający 41 lat pracy w tym 30 lat jako kierownik internatu może odejść na emeryturę z KN tzw. 20 z 9 miesięczną odprawą z zespołu szkół w skład, którego wchodzi internat i nabył uprawnienia? Prze pierwsze lata uczył przedmiotów zawodowych budowlanych w szkole i wówczas miał skończone Państwowe Studium Techniczne. Następnie ukończył studia i uzyskał tytuł magistra pedagogiki ogólnej, a wcześniej licencjat z pedagogiki zarządzania. Czy w sytuacji planowanych zmniejszonych oddziałów o jedną klasę i zapisany vacat dla nauczyciela przedmiotów zawodowych prawnie będzie wypłacona na koniec sierpnia odprawa dziewięciomiesięczna - planowana. Zaznaczam, że nauczyciel od 10 lat nie uczył przedmiotów zawodowych i tylko pracował jako kierownik w internacie. Czy ma uprawnienia do nauczania przedmiotów zawodowych w szkole ponadgimnazjalnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe