Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z powodu epidemii koronawirusa zostały na dwa tygodnie zamknięte szkoły. Nauczyciele nie przychodzą do szkoły, jednak pozostają w gotowości do pracy. Jakie wynagrodzenie należy się nauczycielowi? Czy w ramach wynagrodzenia za czas przestoju, o którym mowa w art. 81 § 1 k.p. nauczyciel uzyskuje prawo tylko do wynagrodzenia zasadniczego? Czy za czas pozostawania w gotowości do pracy należą się nauczycielowi dodatki: stażowy, motywacyjny, funkcyjny, wiejski? Czy nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe niezrealizowane z powodu zamknięcia szkoły?
Nauczycielom, którym w czasie zawieszenia zajęć dyrektor nie przydzielił zadań służbowych w wymiarze zgodnym z wymiarem zatrudnienia, przysługuje prawo do wynagrodzenia za gotowość do pracy (tzw. przestój) na podstawie art. 81 § 1 KP. Pracownikom otrzymującym wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania, określone stawką godzinową lub miesięczną, za przestój przysługuje 100% tego wynagrodzenia, jednak nie niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie za przestój obejmuje wynagrodzenie zasadnicze z dodatkiem funkcyjnym, ale bez innych dodatków (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 listopada 2000 r., I PKN 455/00; uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30 grudnia 1986 r., III PZP 42/86 oraz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 lutego 2018 r., I PK 347/16). Pogląd ten podziela także MEN (https://www.gov.pl/web/edukacja/sytuacja-nauczycieli-i-pracownikow-szkol). Również w innych orzeczeniach wskazuje się, że pozostałe dodatki nie wchodzą w skład wynagrodzenia za przestój: dodatek za warunki pracy i godziny ponadwymiarowe (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 lutego 2010 r., II PK 186/09) oraz dodatek stażowy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 listopada 2000 r., I PKN 455/00), a więc dotyczy to także dodatku motywacyjnego. Z kolei dodatek wiejski nie w ogóle składnikiem wynagrodzenia, a więc nie wchodzi także w skład wynagrodzenia za przestój, co wynika z treści art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Prawo do dodatku wiejskiego, będącego świadczeniem socjalnym, przysługuje za czas przestoju niezależnie od wynagrodzenia w związku z pozostawaniem w zatrudnieniu, zgodnie z art. 54 ust. 5 KN. Natomiast nauczyciel nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe. W orzecznictwie wskazuje się, że przysługuje ono za godziny faktycznie zrealizowane, ale już nie za dni, w które zgodnie z organizacją szkoły nie odbywają się zajęcia dydaktyczne lub wychowawcze; nauczyciel nie jest w gotowości do ich realizacji, gdy z wyprzedzeniem został poinformowany, że uczniów nie będzie na zajęciach (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 29 marca 1989 r., III PZP 53/88).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy jako punkt przedszkolny zobowiązani jesteśmy do monitorowania działań wychowawczych i profilaktycznych? Jeśli tak, w jakiej formie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób zapisać formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla ucznia w dokumencie „Informacja dla rodziców odnośnie formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielonej uczniowi”? Jak dokumentować pomoc psychologiczno-pedagogiczną po zmianie rozporządzenia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Podczas kontroli wizytatorka podważyła kwalifikacje nauczycielki do prowadzenia zajęć logopedycznych w szkole. Nauczycielka ukończyła studia podyplomowe o specjalności Terapia Pedagogiczna z logopedią jeszcze przed wejściem w życie najnowszego rozporządzenia MEN w sprawie kwalifikacji nauczycieli. Poza tym uczelnia wydała jej zaświadczenie o nabyciu ww. kwalifikacji. Proszę o odpowiedź czy w tej sytuacji nauczycielka posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć logopedycznych w szkole.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli ferie zimowe trwają od 30 stycznia do 12 lutego, to jak prawidłowo wyliczyć średnią feryjną godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw? Czy odrębnie za dni stycznia (czyli za okres od września do grudnia) i lutego (czyli za okres od września do stycznia, bez godzin średniej feryjnej za styczeń)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy gmina prawidłowo nalicza dotacje dla przedszkola niepublicznego, działając w następujący sposób: gmina wylicza kwotę bazową jako wydatki bieżące ponoszone na przedszkola publiczne pomniejszone o przychody od rodziców. Otrzymaną różnicę mnoży przez 75%. Uchwała Rady Gminy określa podstawę naliczenia dotacji dla przedszkoli niepublicznych jako 75% kwoty wydatków bieżących ponoszonych na przedszkola publiczne, nic nie mówi natomiast o pomniejszaniu wydatków bieżących o przychody od rodziców.
Proszę również o poradę, co powinien zrobić organ prowadzący przedszkole niepubliczne, jeśli działanie gminy jest nieprawidłowe - jak uzyskać wyrównanie dotacji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe