Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczycielom, którym w czasie zawieszenia zajęć dyrektor nie przydzielił zadań służbowych w wymiarze zgodnym z wymiarem zatrudnienia, przysługuje prawo do wynagrodzenia za...

PORADA PRAWNA

12 marca 2020 Inne

Z powodu epidemii koronawirusa zostały na dwa tygodnie zamknięte szkoły. Nauczyciele nie przychodzą do szkoły, jednak pozostają w gotowości do pracy. Jakie wynagrodzenie należy się nauczycielowi? Czy w ramach wynagrodzenia za czas przestoju, o którym mowa w art. 81 § 1 k.p. nauczyciel uzyskuje prawo tylko do wynagrodzenia zasadniczego? Czy za czas pozostawania w gotowości do pracy należą się nauczycielowi dodatki: stażowy, motywacyjny, funkcyjny, wiejski? Czy nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe niezrealizowane z powodu zamknięcia szkoły?

Nauczycielom, którym w czasie zawieszenia zajęć dyrektor nie przydzielił zadań służbowych w wymiarze zgodnym z wymiarem zatrudnienia, przysługuje prawo do wynagrodzenia za gotowość do pracy (tzw. przestój) na podstawie art. 81 § 1 KP. Pracownikom otrzymującym wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania, określone stawką godzinową lub miesięczną, za przestój przysługuje 100% tego wynagrodzenia, jednak nie niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie za przestój obejmuje wynagrodzenie zasadnicze z dodatkiem funkcyjnym, ale bez innych dodatków (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 listopada 2000 r., I PKN 455/00; uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30 grudnia 1986 r., III PZP 42/86 oraz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 lutego 2018 r., I PK 347/16). Pogląd ten podziela także MEN (https://www.gov.pl/web/edukacja/sytuacja-nauczycieli-i-pracownikow-szkol). Również w innych orzeczeniach wskazuje się, że pozostałe dodatki nie wchodzą w skład wynagrodzenia za przestój: dodatek za warunki pracy i godziny ponadwymiarowe (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 lutego 2010 r., II PK 186/09) oraz dodatek stażowy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 listopada 2000 r., I PKN 455/00), a więc dotyczy to także dodatku motywacyjnego. Z kolei dodatek wiejski nie w ogóle składnikiem wynagrodzenia, a więc nie wchodzi także w skład wynagrodzenia za przestój, co wynika z treści art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Prawo do dodatku wiejskiego, będącego świadczeniem socjalnym, przysługuje za czas przestoju niezależnie od wynagrodzenia w związku z pozostawaniem w zatrudnieniu, zgodnie z art. 54 ust. 5 KN. Natomiast nauczyciel nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe. W orzecznictwie wskazuje się, że przysługuje ono za godziny faktycznie zrealizowane, ale już nie za dni, w które zgodnie z organizacją szkoły nie odbywają się zajęcia dydaktyczne lub wychowawcze; nauczyciel nie jest w gotowości do ich realizacji, gdy z wyprzedzeniem został poinformowany, że uczniów nie będzie na zajęciach (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 29 marca 1989 r., III PZP 53/88). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT