Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zakonnica ucząca religii złożyła podanie o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron (ostatni dzień pracy 31.08.2019 r.) z dniem 01.09.2019 r. osiągnie 25-cio letni staż pracy, czy w związku z powyższym pracodawca musi wypłacić nagrodę jubileuszową? Czy pracodawca powinien w świadectwie pracy umieścić informację o wypłaceniu takiej nagrody?
Skoro staż zostanie wypracowany dopiero 1 września 2019 r., czyli nauczycielka nie będzie się nim legitymowała w ostatnim dniu zatrudnienia (31 sierpnia 2019 r.), nie nabędzie prawa do nagrody oraz jej nie otrzyma, jeżeli nie przechodzi na emeryturę lub rentę (§ 2 ust. 1 i § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania, Dz.U. z 2001 r. Nr 128, poz. 1418). Tylko w przypadku jeśli nagroda zostanie wypłacona w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych i rentowych należałoby ją odnotować w świadectwie pracy (§ 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy, Dz.U. z 2018 r., poz. 1289 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielce, która od 1 stycznia do końca czerwca była na urlopie zdrowotnym, następnie przebywała do końca sierpnia na urlopie wypoczynkowym, do pracy wróciła od 1 września, należy się trzynasta pensja - tzw. trzynastka? Jak ją naliczyć?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ciężarna pracownica jednostki budżetowej chorowała od początku 2014 r., a następnie w marcu 2014 r. urodziła dziecko. Podczas choroby i zasiłku macierzyńskiego otrzymywała dodatek stażowy w pełnej wysokości płacony jako osobny składnik nie wliczany w podstawę zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Za 2014 r. nie otrzymała dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Czy przysługuje jej dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2014 r. od dodatku stażowego? Czy pracodawca ma obowiązek wypłaty zaległego wynagrodzenia rocznego za 2014 r. w bieżącym okresie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na jakich zasadach można zatrudnić do wykonywania zadań administracyjnych w ramach projektu finansowanego ze środków UE (np. koordynator projektu) osobę, która w danej szkole już jest zatrudniona jako nauczyciel? Czy to może być odrębna umowa na stanowisku pracownika administracyjnego?
- Czy poprawnie jest nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem od 2.09.16 r. do 30.06.17 r. na podstawie art. 10 ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r., poz. 191 ze zm.) umowa na czas określony, na stanowisku nauczyciela historii, w wymiarze 9/18 etatu tj. 9/18 godz. tygodniowo, w celu zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania. Sytuacja ta zaistniała w wyniku, iż inny nauczyciel dnia 1 września zrezygnował z tych godzi i zmuszeni zostaliśmy do zatrudnienie nowej osoby na te godziny. W opisanej sytuacji trudno mówić o potrzebie zatrudnienia wynikającej z organizacji nauczania, a raczej o powstaniu vacatu. Potrzeba zatrudnienia nauczyciela, która wynika z organizacji nauczania to np. nauczanie indywidualne (lub inne zajęcia) zaplanowane na jeden rok szkolny lub jego część. Zasadniczo umowa o pracę zawarta od początku roku szkolnego (również od dnia rozpoczęcia zajęć) powinna zakończyć się 31 sierpnia, ponieważ nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze. Dobrze, a jeśli nauczyciel ten pracował 1 września(tylko 1 dzień), a od 2 września zatrudniliśmy na ten vacat nowego nauczyciela to jaką podstawę prawną powinienem wstawić w umowie i czy wówczas poprawne jest i uzasadniające zatrudnienie tego nauczyciela na czas od 2 września do 30 czerwca?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedszkola prosi o urlop wypoczynkowy w trakcie trwania zajęć, czy muszę udzielić go w podanym terminie przez nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe