Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudniłam nauczyciela na kontraktowego na czas nieobecności drugiego nauczyciela (nie określając terminów, bo sama nie wiedziałam kiedy nauczyciel wróci). Okazało się, że ten nauczyciel nie wróci bo otrzymał rentę na 1 rok. Nowy nauczyciel często chodzi na zwolnienia lekarskie, więc nie chciałabym tej osoby zatrudniać. Czy mam jakieś prawo do tego aby nie zatrudnić tej osoby? W umowie nie zawarłam informacji, że zatrudniam nie dłużej niż do końca roku szkolnego. Jakie mam wyjście z tej sytuacji? Czy w ogóle jest jakieś wyjście awaryjne?
Karta Nauczyciela nie określa zasad rozwiązywania umów o pracę zawartych na czas określony. Należy zatem sięgnąć na podst. art. 91c ust. 1 KN do przepisów kodeksu pracy.
Zgodnie z art. 331 kodeksu pracy, umowę na zastępstwo można wypowiedzieć. Okres wypowiedzenia takiej umowy wynosi 3 dni robocze. Co ważne, wypowiedzenie musi zostać sporządzone na piśmie, które musi zawierać pouczenie o prawie odwołania, ale nie trzeba go uzasadniać:
art. 30 § 3. Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.
§ 4. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.
§ 5. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel ma dwa wychowawstwa. Aktualnie jest na L-4 z powodu ciąży. Jaka jest procedura przekazania wychowawstw innym nauczycielom? Czy nauczycielowi będącemu na L-4 robi się aneks do umowy i odbiera się wychowawstwo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie składniki wynagrodzenia sekretarza szkoły (czyli pracownika samorządowego) należy ująć do odprawy emerytalnej po 40 latach pracy, jeżeli w skład wynagrodzenia wchodzą : - wynagrodzenie zasadnicze, staż pracy, premia , dodatek funkcyjny. Proszę o dokładne uzasadnienie podstawy prawnej i jej podanie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi zatrudniony jest na czas nieokreślony. Obecnie przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, 182 dni mijają 30 marca 2015r. Nie może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, ponieważ nie rokuje na całkowite wyleczenie, które umożliwiało by mu powrót do pracy. Lekarz medycyny pracy również nie wystawi mu zaświadczenia o tym że jest zdolny do pracy. Pozostaje nam rozwiązać z nim stosunek pracy. Czy w przypadku sytuacji kiedy rozwiązanie umowy o pracę następuję w skutek trwałej niezdolności do pracy obowiązuje okres wypowiedzenia, jeżeli tak to jaki? Wiadomo, że pracownik w okresie wypowiedzenia pracy nie będzie świadczył bo nie może, a co wtedy z wynagrodzeniem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaka forma zatrudnienia będzie właściwa dla osoby prowadzącej z uczniem, posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (rewalidacja), zajęcia rehabilitacji oraz terapii SI? Czy można w/w Panią zatrudnić na stanowisku niepedagogicznym (tzw.specjalista), mimo,iż posiada przygotowanie pedagogiczne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jeżeli pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim do 9 listopada to przysługuje mu odbiór dnia wolnego za święto przypadające w sobotę 1 listopada?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe