Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudniłam osobę jako pomoc do uczniów niepełnosprawnych. Kadrowa przygotowała umowę na czas próbny. składniki umowy pensja zasadnicza i premia do 20%. ja uznałam, ze na razie nie ma podstaw do wypłacania premii, pani jeszcze nic nie zrobiła. Kadrowa stwierdziła, że skoro w umowie jest premia to musi ją otrzymać i to w zasadzie w wysokości 20% chyba, ze mam powody, aby przyznać niższą lub w ogóle. Do tej pory wszyscy moi pracownicy otrzymywali pełną premię,ale czy to oznacza, że nie mogę samodzielnie decydować o wysokości premii tylko za każdym razem muszę na piśmie informować kadry dlaczego premia jest niższa. Na przykład w ferie osoby przychodzą do pracy, wykonują jakieś zlecone prace lub są po prostu więc za to też pomocy należy się premia. bardzo proszę o wyjaśnienie, bo nie mogę dojęć do porozumienia z kadrową.
Jeżeli premia wpisana jest w umowę o pracę jako składnik wynagrodzenia, wówczas jest to prawdopodobnie premia regulaminowa, czyli powinna Pani posiadać regulamin premiowania, ewentualnie regulamin wynagradzania, w którym określone są warunki i zasady przyznawania premii. W przypadku premii regulaminowej, faktycznie trzeba ją wypłacić w wysokości określonej w umowie, o ile nie wystąpiły okoliczności, w których zgodnie z regulaminem, można wysokość premii obniżyć.
W przypadku premii regulaminowej, każda zmiana warunków jej przyznawania wymaga zgody pracownika:
Wyrok Sądu Najwyższego z 13.12.1996 r., sygn. akt I PKN 35/96, OSNAPiUS 1997 nr 15, poz. 267:
Zmiana regulaminu premiowania, polegająca na zmianie podstawy obliczania premii lub wprowadzeniu nowych przesłanek warunkujących nabycie prawa czy określających jej wysokość, wymaga wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1 k.p.), jeżeli prawo do premii wynika z umowy o pracę.
Wyrok Sądu Najwyższego z 19.12.1996 r., sygn. akt I PKN 23/96, OSNAPiUS 1997 nr 15, poz. 27:
Jeżeli prawo pracownika do premii wynika z umowy o pracę, to niekorzystna zmiana regulaminu premiowania może nastąpić tylko za jego zgodą wyrażoną w porozumieniu zmieniającym umowę lub w drodze wypowiedzenia warunków płacy (art. 42 k.p.)
Skoro pracownik "nic jeszcze nie zrobił", to rozumiem, że wypłata wynagrodzenia następuje "z góry". Premii nie da się wypłacać "z góry". Skoro istnieją przesłanki do jej różnicowania, powinna być wypłacana "z dołu", co powinno być uregulowane w przepisach wewnętrznych.
Co do informowania kadrowej - lista pracowników z podaniem wysokości premii + konkretny przepis regulaminu, na podstawie którego dokonano obniżenia. Jest to o tyle istotne, że w razie sprzeciwu któregoś z pracowników będzie Pani miała dokument potwierdzający przyznanie lub potrącenie premii. Zwłaszcza w przypadku potrąceń ważne jest, aby mieć wszystko na piśmie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela podpisuje TYLKO lekarz medycyny pracy, czy też inny lekarz, np. chorób wewnętrznych? Nauczyciel dostarczył orzeczenie podpisane przez lekarza chorób wewnętrznych. Czy mogę udzielić urlopu na tej podstawie od 1.09.2015?
- Pracownica niepedagogiczna wykorzystała urlop macierzyński, a następnie zaległy urlop wypoczynkowy. W pierwszym dniu urlopu poszła na zwolnienie lekarskie i przebywa już 112 dni. Jaka jest możliwość wypowiedzenie umowy o pracę po 182 dniach? Co z badaniami lekarskimi, jeżeli nie chcę jej zatrudnić dalej? Czy przerwanie zwolnienia w sobotę i niedzielę ponownie powoduje przerwanie ciągłość zwolnienia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące związków zawodowych. Od stycznia tego roku placówka nie ma już pracowników zatrudnionych z KN, wszyscy pracownicy są pracownikami samorządowymi zatrudnionymi na podstawie kodeksu pracy (do końca roku 2013 część była z KN część z KP). Wśród tych pracowników jest prezes ogniska ZNP. Czy teraz dalej dyrektor powinien wyrażać zgodę na zwolnienia tego pracownika od wykonywania obowiązków związanych z zatrudnieniem i jego udział w różnych szkoleniach, zebraniach, spotkaniach związkowych ZNP? Czy jest podstawa prawna nie wyrażania zgody przez dyrektora na wolne płatne dni dla tego pracownika z powodu uczestnictwa w działalności ZNP? Czy jest podstawa prawna na brak takiej zgody?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole zatrudniony jest organizator sportu posiadający legitymację trenera. Na terenie szkoły znajduje się Miejska Strefa Rekreacji Sportowej. Zajęcia z wychowania fizycznego obowiązkowe i pozalekcyjne typu SKS prowadzą nauczyciele z odpowiednimi kwalifikacjami. Czy organizator sportu z kwalifikacjami typu trener może prowadzić zajęcia sportowe z dziećmi poza zajęciami lekcyjnymi np. po południu, w sobotę lub i niedzielę?
- Czy nauczyciel zatrudniony z mianowania, który już wyraził zgodę na zniżkę godzin, może w kolejnym roku szkolnym zostać zwolniony z art. 20 KN? Czy jest to możliwe, jeżeli ma się pełny etat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe