Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zgodnie z regulaminem ZFŚS "wczasy pod gruszą" należą się pracownikom, po złożeniu wniosku urlopowego, na wypoczynek 14-dniowy (nie krótszy). Emeryci - byli pracownicy szkoły, nie mają możliwości złożenia wniosku, ale mają uprawnienia do świadczeń z okazji świąt, zapomóg zdrowotnych, losowych oraz do innych dopłat jak np. wycieczki, kino itp. Czy możemy nie wypłacać emerytom i rencistom tzw. wczasów pod gruszą?
Regulamin ZFŚS o powyższej treści może być częściowo nieważny z uwagi na dyskryminowanie emerytów i rencistów. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1352) zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu, z uwzględnieniem kryterium socjalnego (sytuacji życiowej, rodzinnej i majątkowej pracownika) lub innej osoby uprawnionej, oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ZFŚS. Działalność socjalna obejmuje m. in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, w tym świadczenie może być określane jako tzw. wczasy pod gruszą (art. 2 pkt 1 ww. ustawy). Ustawa nie definiuje takiego świadczenia, natomiast w literaturze przyjmuje się, że wypoczynek może przybierać bardzo różne formy, przykładowo (a więc nie wyłącznie): wczasów krajowych i zagranicznych, wycieczek krajowych i zagranicznych, wypoczynku połączonego z nauką, pobytów na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych, agroturystyki, wypoczynku weekendowego, wynajmu kwater prywatnych i innych (B. Tomaszewska Barbara, Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Komentarz, LexisNexis 2013). Z wypoczynku mogą korzystać nie tylko pracownicy (w czasie urlopu wypoczynkowego, dni wolnych od pracy, urlopów związanych z korzystaniem z uprawnień rodzicielskich), ale również inne osoby uprawnione wymienione w art. 2 pkt 5 ww. ustawy, w tym emeryci i renciści – byli pracownicy danego pracodawcy. Regulamin ZFŚS nie może wykluczać emerytów i rencistów prawa do świadczeń socjalnych. W związku z tym zapis danego regulaminu ZFŚS, który uzależnia prawo do tzw. wczasów pod gruszą od wykorzystania urlopu wypoczynkowego, z którego korzystają tylko pracownicy, narusza prawa emerytów i rencistów oraz powinien być interpretowany jako przyznający prawo do świadczenia także inne uprawnione osoby niż pracownicy, które nieprzerwanie przez 2 tygodnie korzystają z wypoczynku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Które roczniki uczniów należy wpisać do księgi ewidencji dzieci w nowej formie jaka jest wymagana. Jestśmy sześcio oddziałowa szkołą podstawową z oddziałem przedszkolnym.Obecnie mamy roczniki - 2000 - klasa VI, 2006,2007 oddział przedszkolny
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry. Proszę o wzór umowy najmu pomieszczeń szkolnych(klas,sali itp.)
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy woźna może odbierać dziecko sześcioletnie i czteroletnie z autobusu szkolnego i doprowadzać ich na świetlicę szkolną?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zajęcia rewalidacyjne w przypadku kiedy uczeń był nieobecny, należy odrobić?
- W szkole ponadgimnazjalnej został opracowany program przeciwdziałania wagarom szkolnym oraz program klubu filmowego. Jaka powinna być procedura dopuszczenia tych programów do użytku szkolnego?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe