Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zwracam się z prośbą o interpretację przepisów dotyczących ustalenia prawa do urlopu dla poratowania zdrowia, w szczególności wyliczenia okresu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwających dłużej niż 6 miesięcy oraz o przedłużenie wymaganego okresu pracy o tą niezdolność. Nasze pytanie brzmi: czy wliczamy cały okres niezdolności do pracy trwający dłużej niż 6 m-cy , czy tylko ten powyżej 6 m-cy? Na konkretnym przykładzie w naszej szkole nauczyciel mianowany, umowa o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin. Okres zatrudnienia od 01.09.2008r do nadal, okresy niezdolności do pracy: - zw. lekarskie, urlop macierzyński, u.rodzicielski w wymiarze 220 dni (czy brać pod uwagę całość 220 dni czy powyżej 180 dni t,j.40 dni ?) , - u.wychowawczy 2 lata czyli 24 m-ce (brać pod uwagę 24m-ce czy 18m-cy)?
Zgodnie z art. 73 ust. 3 Karty Nauczyciela, do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.
Z powyższego wynika, że wszystkie okresy nieobecności w pracy z powodu: choroby, urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego należy zsumować i odjąć od nich 6 miesięcy (tyle można doliczyć do siedmioletniego okresu pracy). Wynik stanowić będzie okres, o który należy przedłużyć wymagany okres pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie zajęcia (np. zajęcia korekcyjno-kompensacyjne) powinien realizować pedagog szkolny w ramach swojego pensum w myśl nowych przepisów prawa oświatowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel złożył wniosek o sprostowanie świadectwa pracy dot. okresu zatrudnienia. Nauczyciel na własną prośbę przeniósł się do innej szkoły, w której obecnie pracuje. Pierwszą umowę zawierał z nauczycielem poprzedni dyrektor z dniem 2.09.1996, ponieważ 1.09.1996 był niedzielą. Po sprawdzeniu w kartach wynagrodzenia liczony do wypłaty był pełen miesiąc. Czy mogę dokonać takiego sprostowania, wiem że następne pismo od nauczyciela będzie dotyczyło sprostowania daty zawarcia umowy. Faktycznie nauczyciel rozpoczął świadczenie pracy od 2.09.1996
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy jednostką budżetową,wypłacamy dodatek za staż pracy. Czy pracownikowi zatrudnionemu u nas od dłuższego czasu, który dostarczył obecnie zaległe świadectwo pracy (3 lata wstecz) należy wyrównać wysługę za trzy lata wstecz, czy płacić od następnego miesiąca?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W przedszkolu pracuje emeryt zatrudniony na czas określony już drugi rok (umowa o prace jest co roku odnawiana). Czy przy zatrudnieniu emeryta na trzeci rok pracy będzie to umowa na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy na świadectwie pracy wpisuję urlop dla poratowania zdrowia dotyczący roku w którym rozwiązuje umowę o pracę czy wpisuję cały okres tzn.od października ubiegłego roku do sierpnia br?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe