Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zwracam się z prośbą o określenie czy, nauczycielka która rozpoczęła staż w szkole w dniu 1.09.2011r. na nauczyciela mianowanego może go nadal kontynuować po uwzględnieniu przedłużenia stażu o dni absencji w pracy, czy też z uwagi na przerwy jakie były spowodowane jej przebywaniem na zwolnieniu lekarskim staż musi zostać przerwany, bo nieobecności w sumie przekroczyły jeden rok kalendarzowy nieobecności nauczyciela w pracy. Dni w których nauczycielka była nieobecna: od 27.11.2013r. do 5.01.2014r. - 40 dni (ponad 1 miesiąc z uwagi na zwolnienie lekarskie) od 22.05.2014r. do 19.12.2014r. (z uwagi na zwolnienie lekarskie) od 20.12.2014r. do 18.04.2014r. (z uwagi na świadczenie rehabilitacyjne) - w sumie 10 miesięcy i 28 dni). Jeżeli zsumuje się oba okresy to nauczycielka powinna mieć przerwany staż, bo jej nieobecność w szkole przekroczy wówczas 1 rok. Natomiast jeżeli potraktować te oba okresy nieobecności oddzielnie to nauczycielka może kontynuować staż na nauczyciela mianowanego z uwzględnieniem przedłużenia niniejszego stażu o czas absencji. Bardzo proszę o wskazanie prawidłowego postępowania w powyższej sprawie jakim powinnam się kierować.
W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.Z zapisów ustawy wynika, że aby przerwać staż, nauczyciel nieprzerwanie musiałby być nieobecny w pracy ponad rok. Oznacza to, że może kontynuować staż z uwzględnieniem jego przedłużenia o okresy wypisane w pytaniu.
Podstawa prawna: Karta Nauczyciela – ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. 9d.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel wspomagający zatrudniony u mnie od 1 października 2022 r. na czas określony do 30 czerwca 2023 r. jest nauczycielem kontraktowym (od 1 lipca 2022 r.). Nauczyciel nie składał wniosku o rozpoczęcie stażu na mianowanego. Ile i od kiedy trwać będzie awans. Dodam że nauczyciel będzie zatrudniony jeszcze na następny rok szkolny.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel odbywa staż na stopień nauczyciela mianowanego. Rok szkolny 2020/21 to drugi rok trwania jego stażu. Opiekun stażysty przebywał na zwolnieniu lekarskim od marca 2021 roku, a od 27 maja bieżącego roku przebywa na urlopie macierzyńskim, następnie planuje urlop wychowawczy do maja 2022 roku. Do kiedy należy mu się dodatek z tytułu pełnienia funkcji opiekuna? Od kiedy powinnam przydzielić nowego opiekuna nauczycielowi odbywającemu staż?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pracuję w niepublicznym przedszkolu. Dyrektorem jest osoba nieposiadająca kwalifikacji pedagogicznych. Ja jako z-ca dyrektora do spraw pedagogicznych posiadam kwalifikacje pedagogiczne i stopień nauczyciela kontraktowego (w związku z objęciem funkcji nie jestem już nauczycielem. Nie uczę dzieci.). W przedszkolu zatrudnionych jest 11 nauczycielek bez stopnia. Moje pytanie jest następujące: Czy mogę być opiekunem tak licznej grupy osób? Czy w tym przypadku mogę robić jako wicedyrektor awans zawodowy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z Art 9b ust 1 KN w skład komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela kontraktowego wchodzą co najmniej trzy osoby: Dyrektor, opiekun stażu i przewodniczący zespołu przedmiotowego lub jeśli takowego nie ma to nauczyciela mianowany, dyplomowany lub kontraktowy jeśli mowa o niepublicznym przedszkolu. A co jeśli dyrektor jest opiekunem stażu, bo musi lub jeśli przewodniczący zespołu przedmiotowego jest opiekunem? Z 3 osób robią nam się 2. Komisja może obradować w składzie co najmniej 2/3, ale czy powołując komisję mam wpisać po prostu dwa razy tę samą osobę? Bo dorzucenia innego nauczyciela KN nie przewiduje, chyba że ZZ, ale nauczyciel stażysta nie jest w związku zawodowym.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Ponawiam pytanie gdyż nie zgadzam się z odpowiedzią z 24.06.2019 gdyż nauczyciel rozpoczął staż na nauczyciela kontraktowego 01.09.2019 i rok i 9 miesięcy nie mija 31.05.2019 tylko 31.05.2020 przepisy przejściowe mówią o skróceniu dla tych osób stażu do 12 miesięcy czyli 31.08.2019 r. Kiedy w takim razie dokonać oceny pracy i który dyrektor powołuje komisję jeśli ten nauczyciel od 01.09.2019 r. przechodzi do innej placówki?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe