Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Jeśli organ prowadzący nie zdecydował o wykorzystywaniu budynku gimnazjum na potrzeby szkoły podstawowej w uchwale dostosowującej sieć szkół do nowego ustroju szkolnego...

PORADA PRAWNA

07 sierpnia 2017 Prawo oświatowe

Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu poniższego problemu. Od 01.09. 2017 r. gimnazjum, którego jestem dyrektorem jest wygaszane. Istniejące budynki szkoły podstawowej i gimnazjum zlokalizowane są w sąsiedztwie (połączone boiskami, wspólne wykorzystywaną salą gimnastyczną). Od 01. 09. 2017 r . uczniowie klas VII szkoły podstawowej uczęszczać będą na lekcje biologii, chemii, geografii do budynku gimnazjum (ok. 300 m). Godziny te realizować będą w ramach uzupełniania etatów nauczyciele zatrudnieni w gimnazjum. W jaki sposób w świetle obowiązujących przepisów oświatowych, formalnie i merytorycznie należy rozwiązać fakt przebywania uczniów szkoły podstawowej w budynku gimnazjum ? Czy np. na zasadzie porozumienia dyrektorów, decyzji organu prowadzącego ? Jakie treści należy uwzględnić w pismach ? W nawiązaniu do problemu pojawiają się wątpliwości: kto winien odpowiadać za zdrowie i bezpieczeństwo uczniów szkoły podstawowej w budynku gimnazjum? Czy ten obowiązek może być nałożony na dyrektora gimnazjum, nauczycieli uzupełniających etaty w szkole podstawowej, a zatrudnionych w gimnazjum, bądź zatrudnionych wyłącznie w gimnazjum?

Jeśli organ prowadzący nie zdecydował o wykorzystywaniu budynku gimnazjum na potrzeby szkoły podstawowej w uchwale dostosowującej sieć szkół do nowego ustroju szkolnego (art. 206 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60), gdy budynek gimnazjum został oddany w trwały zarząd dyrektorowi gimnazjum lub dyrektor gimnazjum jest pełnomocnikiem organu prowadzącego do dysponowania mieniem (art. 43 ust. 2 pkt 3 z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, Dz.U. z 2016 r., poz. 2147, art. 98 KC), dyrektorzy szkół powinni zawrzeć umowę użyczenia lokalu najpóźniej do dnia wygaszenia gimnazjum, na podstawie której uczniowie szkoły podstawowej będą nieodpłatnie korzystali z pomieszczeń gimnazjum (art. 710 i n. KC). Jeśli dyrektor gimnazjum nie jest umocowany do działania w sprawach majątkowych za organ prowadzący, gdy budynek szkoły stanowi własność gminy, zasady korzystania przez szkołę podstawową z budynku gimnazjum określi organ prowadzący (art. 25 ust. 1 UoGN). Za bezpieczeństwo uczniów szkoły podstawowej będzie odpowiadał dyrektor szkoły podstawowej oraz nauczyciele realizujący z nimi zajęcia, czyli zatrudnieni w gimnazjum i uzupełniający etat w szkole podstawowej (art. 6 pkt 1, art. 7 ust. 1 i ust. 2 pkt 6 KN).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT