Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zwracam się z zapytaniem o fundusz socjalny. Podam przykład: jeśli nauczyciel pracuje w trzech szkołach i w jednej z nich ma 4 godziny, czy w takim przypadku należy mu się całość świadczenia, czy zgodnie z jego zatrudnieniem? Chodzi mi o świadczenie świąteczne, a przecież świadczenia socjalne są nie na osobę tylko na etat. Z góry dziękuję za pomoc.
Wysokość świadczenia nie zależy od wymiaru zatrudnienia, ale od sytuacji finansowej, życiowej, losowej uprawnionego. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową. Ustawa określa zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, zwanego dalej „Funduszem”, i zasady gospodarowania środkami tego Funduszu, przeznaczonego na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego. Użyte w ustawie określenie: osoby uprawnione do korzystania z funduszu oznacza pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów – byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu. Należy przy tym pamiętać, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Zatem przyznawanie dopłat uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej (należy zatem zróżnicować dofinansowanie).
Podstawa prawna: 1. Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ze zm.), w szczególności art. 8; 2. Ustawa z dnia 23 maja 1991 roku o związkach zawodowych, (ze zm.) w szczególności art. 27.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel we wrześniu 2017 roku odszedł na emeryturę, miał 34 lata i 7 miesięcy pracy. Czy należała mu się jubileuszówka za 35 lat pracy, jeżeli tak to czy zakład musi mu tę zaległą jubileuszówkę wypłacić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W mojej szkole jest zatrudniony nauczyciel kontraktowy, na czas nieokreślony; wymiar godzin 15/18. Nauczyciel notorycznie się spóźnia do pracy i nie pełni dyżurów; pomimo upomnień nie ma zmian. Czy taka sytuacja może być uzasadnionym powodem do zwolnienia takiego nauczyciela? Czy przed sądem wygram, jeżeli ów nauczyciel poda moją decyzję do sądu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W 2014 r. jeden z nauczycieli przeszedł na emeryturę (otrzymał wtedy wszystkie należne odprawy). Ze względu na to, że było sporo godzin na wakacie został ponownie zatrudniony na 1/2 etatu na okres 5 lat. W tym roku doszło do zmian z sześciolatkami oraz zmniejszeniem o jeden oddział w klasie VI, w ten sposób znacznie ubyło godzin tak, iż zabrakło ich dla nauczycieli zatrudnionych na stałe. W związku z tym podjąłem decyzję o zwolnieniu nauczyciela emeryta. Czy w tym przypadku ma ów nauczyciel prawo do odprawy w zakresie art. 20 ust. 1 pkt 2, czy na innej podstawie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w tym roku we wrześniu będzie miał 30 lat pracy,3 lata temu wziął jubileuszówkę. Na wakacjach złożył dokumenty do ZUS-u o uznanie lat z rolnictwa.ZUS uznał mu 4 lata i 8 miesięcy. Czy zakład powinien wypłacić mu 35-cio lecie pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel stażysta został zatrudniony na ten rok szkolny w wymiarze poniżej 1/2 etatu. Jednocześnie nauczyciel ten będzie (zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami) realizował w ramach zastępstwa za nieobecną nauczycielkę (we wrześniu zwolnienie lekarskie, a później urlop macierzyński i urlop uzupełniający - łącznie prawdopodobnie do 11.03.2018r.) ok 10 godz tygodniowo. Czy w takiej sytuacji na zastępstwo powinna być zawarta odrębna umowa, czy też można aneksem zwiększyć na czas zastępstwa wymiar czasu pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe