Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy do wyliczenia średniej urlopowej (średniej nadgodzin wypłacanych nauczycielom w lipcu i w sierpniu w terminie wypłaty nadgodzin) należy brać pod uwagę nadgodziny dotyczące zajęć z dziećmi z Ukrainy oraz nadgodziny wynikające z dodatkowych zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Czy tylko „zwykłe” godziny ponadwymiarowe? Czy nadgodziny dotyczące zajęć z dziećmi z Ukrainy oraz godziny z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej należy doliczyć do podstawy naliczenia „trzynastej” pensji za rok 2022?
Jeżeli chcemy ustalić podstawę średniej urlopowej nauczyciela, to wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu (a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu) przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.
Podstawą takiego obliczenia jest §4 rozporządzenia Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz.U. z 2020 r., poz. 1455).
Przeciętną miesięczną liczbę godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw ustalamy sumując liczbę zrealizowanych godzin w ciągu danego roku szkolnego, a następnie wynik przez liczbę miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.
Nie ma znaczenia to z jakiego przedmiotu nauczycielowi przydzielono godziny ponadwymiarowe. Do sumy należy wliczyć zarówno „normalne” godziny ponadwymiarowe, jak i te, które realizowane były z obywatelami Ukrainy oraz w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Co do dodatkowego wynagrodzenia rocznego („trzynastki”), to zgodnie z ustawą o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie. Należy uwzględnić wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy (art. 4 ust. 1 ustawy).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Stanowisko nauczyciela może zajmować osoba spełniająca wymagania kwalifikacyjne. Jak należy postąpić, jeżeli nie można pozyskać nauczyciela z kwalifikacjami? Czy można zatrudnić nauczyciela niespełniającego wymagań kwalifikacyjnych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczniowie klas I-III/SP (I etap edukacyjny) mogą wyjeżdżać na wycieczki dwu dniowe poza miejsce zamieszkania - odległość powyżej 500km? Jakie przepisy to regulują?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem organem prowadzącym oraz dyrektorem przedszkola niepublicznego. Przedszkole ma swoją siedzibę w budynku, którego jestem właścicielem. Pobieram subwencję oświatową z budżetu lokalnej gminy oraz czesne od Rodziców i opłaty za wyżywienie. Posiadam również wpis do CEiDG, jestem na podatkowej książce przychodów i rozchodów, odprowadzam podatek dochodowy. Jestem traktowana jak przedsiębiorca, ponieważ mam zarejestrowaną działalność gospodarczą jako przedszkole niepubliczne. Przeważająca działalność gospodarcza kod PKD- 85.10.Z- wychowanie przedszkolne . Mam 2 pytania?
1. Czy subwencja oświatową, którą pobieram z Urzędu Gminy wlicza się do mojego przychodu, tzn. do przychodu firmy?
2.Czy w związku ze znacznym spadkiem przychodów w kwietniu (Rodzice płacili niższe czesne) związanym z epidemią COVID-19, mogłam ubiegać się o subwencję z PFR-u w ramach tarczy antykryzysowej? Subwencja ta została mi już przyznana, czyli wniosek, który złożyłam został rozpatrzony pozytywnie i pieniądze zostały przelane na specjalnie założone w tym celu konto. Boję się jednak ruszać tych środków, bo nie wiem czy przedszkole niepubliczne może z tych środków skorzystać.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaki wzór arkusza obowiązuje dla uczniów kl. 3 gimnazjum a jaki dla kl. 8 szkoły podstawowej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Od 5.11.2019 r. do 11.06.2020 r. przebywałam na L4 ciążowym, zostało mi do wybrania do końca 2019 r. 8 dni urlopu oraz 35 dni w następnym 2020 r. Kadencja wygasła 31.08.2020 r. Od 11.06.2020 r. do 10.06.2021 r. przebywam na urlopie macierzyńskim już jako nauczyciel od 1.09.2020 r. Ile należy mi się dni urlopu uzupełniającego? Czy liczą się dni niewykorzystanego urlopu jeszcze w kadencji dyrektorskiej i następnie jako nauczyciel? Ile dni w sumie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe