Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 5.11.2019 r. do 11.06.2020 r. przebywałam na L4 ciążowym, zostało mi do wybrania do końca 2019 r. 8 dni urlopu oraz 35 dni w następnym 2020 r. Kadencja wygasła 31.08.2020 r. Od 11.06.2020 r. do 10.06.2021 r. przebywam na urlopie macierzyńskim już jako nauczyciel od 1.09.2020 r. Ile należy mi się dni urlopu uzupełniającego? Czy liczą się dni niewykorzystanego urlopu jeszcze w kadencji dyrektorskiej i następnie jako nauczyciel? Ile dni w sumie?
Urlop wypoczynkowy jest rozliczany w latach kalendarzowych, a nie szkolnych (art. 65 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 i art. 153 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320).
Zgodnie z art. 66 ust. 1 KN prawo do urlopu uzupełniającego nauczyciel nabywa jedynie w sytuacjach, gdy nie zajmuje stanowiska kierowniczego w okresie ferii, czyli gdy jako „szeregowy” nauczyciel przebywa m.in. na zwolnieniu lekarskim lub na urlopie macierzyńskim i z tego powodu nie mógł wykorzystać 8 tygodni urlopu w czasie ferii (art. 66 ust. 1 w zw. z art. 64 ust. 1 KN). Skoro funkcja kierownicza w 2020 r. była pełniona do 31 sierpnia 2020 r., czyli w okresie ferii zimowych oraz ferii letnich – do ostatniego dnia tych ferii, to za 2020 r. niemożliwe jest nabycie prawa do urlopu uzupełniającego. W związku z tym za 2020 r. Autor pytania w ogóle nie nabył prawa do urlopu uzupełniającego, ponieważ nie zajmował w czasie ferii stanowiska „szeregowego” nauczyciela.
Jeśli natomiast pytanie dotyczy „zwykłego” (a więc nie uzupełniającego) urlopu w 2020 r., to zgodnie z art. 64 ust. 2a KN dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów, o ile zajmuje to stanowisko przez cały rok kalendarzowy. W związku ze zmianą uprawnień urlopowych odrębnie oblicza się je w 2020 r. na stanowisku kierowniczym oraz bez tego stanowiska. W drodze analogii należy przyjąć zasady obliczania urlopu przy zmianie pracodawcy, ponieważ Karta Nauczyciela nie reguluje sposobu obliczeń, gdy następuje zmiana uprawnień urlopowych u dotychczasowego pracodawcy. W związku z tym urlop za 2020 r. oblicza się następująco: 1) na stanowisku kierowniczym – 8/12 * 35 dni roboczych = 23,33 dni robocze oraz 2) na stanowisku „szeregowego” nauczyciela – 4/12 * 56 dni kalendarzowych = 18,67 dni kalendarzowych, w sumie 42 dni, w tym w zaokrągleniu 24 dni roboczych i 18 dni kalendarzowych, które nie są urlopem uzupełniającym (art. 64 ust. 1, 3 i analogicznie art. 66 ust. 2 KN oraz analogicznie art. 1551 § 1, art. 1552a § 1 i art. 1553 § 1 KP). Za 2019 r. prawdopodobnie też przysługuje jeszcze 8 dni roboczych, jak wskazano w pytaniu.
Z kolei za 2021 r. ewentualne prawo do urlopu uzupełniającego zostanie ustalone dopiero po 31 sierpnia 2021 r., gdyby wystąpiły kolejne nieobecności w czasie ferii letnich wymienione w art. 66 ust. 1 KN. Za sam okres ferii zimowych nie nabywa się takiego prawa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciele mają obowiązek odprowadzania uczniów na przystanek autobusowy (około 200 m) oraz przyprowadzania rano do szkoły? Pytanie dotyczy obowiązku dowozów uczniów do szkoły i sprawowanej opieki nad dziećmi dowożonymi do szkoły.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zatrudniony w szkole do nauczania religii na podstawie skierowania z kurii (forma zatrudnienia na podstawie mianowania). Od września 2023 r. nie mamy wolnych godzin dla tego nauczyciela. Została nam przekazana ustnie informacja, że skierowanie zostanie cofnięte. Czy pracodawca powinien do końca maja wręczyć nauczycielowi pismo informujące o rozwiązaniu stosunku pracy z dniem 31 sierpnia 2023 r.?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor niepublicznego punktu przedszkolnego zobowiązany jest zbierania informacji o działalności dydaktycznej, wychowawczej oraz innej działalności statutowej? Jeśli tak, to w jakich formach?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Jakie są formalne sposoby cedowania uprawnień w szkole? Jakie są formalne konsekwencje cedowania uprawnień? Czy zwalnia to dyrektora z odpowiedzialności w świetle rozp. o bezpieczeństwie w szkole?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzory dokumentów z kontroli zarządczej w przedszkola
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe