Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Jaką podstawę naliczenia "trzynastki"przyjąć w przypadku, gdy nieobecności z powodu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego trwały cały rok kalendarzowy i pracownica nie otrzymała innego wynagrodzenia oprócz zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego? 2. Co zrobić w sytuacji, gdy pracownica pobierała te zasiłki na przełomie dwóch lat?
Zasiłek macierzyński nie jest wliczany do podstawy trzynastki, ponieważ nie jest wynagrodzeniem za pracę, wynagrodzeniem urlopowym, ani nie jest brany pod uwagę przy wyliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy – art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek strefy budżetowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1872); § 1 w zw. z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli, Dz.U. z 2001 r Nr 71, poz. 737 ze zm.; § 6 w zw. z § 14 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. z 1997 r. Nr 2, poz. 14 ze zm.). W pierwszym przypadku podanym w pytaniu, całoroczna nieobecność w pracy z powodu urlopów, podczas których jest pobierany zasiłek macierzyński, skutkuje wysokością trzynastki 0 zł, ponieważ nie został efektywnie przepracowany ani jeden dzień i nie zostało wypłacone wynagrodzenie, z którego można wyliczyć świadczenie. W drugim przypadku trzynastka w poszczególnych latach kalendarzowym przysługuje w wysokości proporcjonalnej do przepracowanych okresów, czyli tylko z uwzględnieniem w jej podstawie wypłaconego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z pominięciem urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego (art. 2 ust. 3 pkt 6 lit. aa i pkt 6a, art. 4 ust. 1 i 2 ww. ustawy).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o podanie odpowiedzi na pytanie czy nauczycielowi powracającemu z urlopu na poratowanie zdrowia , mającemu zniżkę godzin z tytułu oddelegowania do prac w ognisku ZNP / 15 godzin pensum i 3 godziny zniżki/można przydzielić godziny ponadwymiarowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ponieważ nie posiadał pełnych kwalifikacji. W chwili obecnej posiada pełne kwalifikacje, czy można go teraz zatrudnić przez mianowanie? Jaka jest podstawa prawna?
- Jaka jest podstawa prawna zwolnienia pracownicy kuchni szkolnej z tytułu likwidacji etatu: art.10 ust 1, Ustawy z 13 marca 2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy niedotyczących pracowników czy Kodeks Pracy art 32 par.1. Czy inna?
Czy przy tym zwolnieniu przysługuje pracownicy odprawa - pracownica posiada gospodarstwo rolne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi dozorca pracujący na pełnym etacie (8 godzin dziennie, 40 godzin tygodniowo) z dniem 26.11.2021 r. chce przejść na emeryturę. Ma niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze 17 dni. Czy można udzielić mu urlopu na godziny, np. po 4 godziny dziennie, a za pozostałość wypłacić ekwiwalent?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica urodziła dziecko i pracuje 8 godz. dziennie ( pracownik administracji). Skorzystała z urlopu macierzyńskiego i chce przejść na urlop rodzicielski od 1.04.2019r. Bardzo proszę o wzór pisma, który dopuszcza pracownicę do pracy na 1/2 etatu i wydłuża się jej urlop rodzicielski.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe