Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Pracownikowi, wobec którego jest dopuszczalne wypowiedzenie zmieniające z art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. i pracownik...

PORADA PRAWNA

23 maja 2019 Kadry

1. Jeżeli pracownik otrzymuje zmniejszenie etatu z przyczyn organizacyjnych i nie przyjmie tych warunków czy ma prawo do odprawy należnej w przypadku zwolnień z pracy z przyczyn organizacyjnych? 2. Czy w kryterium zwalniania nauczycieli zapis, że nauczyciele posiadający uprawnienia emerytalne lub uprawnienia do świadczeń kompensacyjnych, są w pierwszym rzędzie zwalniani z uwagi na to, iż będą mieli z tego tytułu źródło utrzymania jest prawidłowe? Czy lepiej stworzyć to kryterium z zerową liczbą punktów a osoby które nie mają takich możliwości będą mieć np. 50 p.?

Pracownikowi, wobec którego jest dopuszczalne wypowiedzenie zmieniające z art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. i pracownik odmówił przyjęcia zaproponowanych w wypowiedzeniu zmieniającym warunków pracy lub płacy,które nie mają dyskryminacyjnego charakteru, odprawa nie przysługuje (wyrok SN z 6 stycznia 2009 r., II PK 108/08). Zachowa ją pracownik, któremu zaproponowano tzw. porozumienie zmieniające z art. 29 § 4 k.p., na które pracownik nie wyraził zgody, gdy pracodawca zwolni go i zatrudnia co najmniej 20 pracowników – art. 10 ust. 1 w zw. z art. 8 z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. z 2018 r., poz.1969 ze zm. Natomiast nauczycielom samorządowych jednostek organizacyjnych zwalnianym z przyczyn organizacyjnych na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. lub art. 225 ust. 12 w zw. z ust. 1, 6 i 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 ze zm., którzy wcześniej nie przyjęli propozycji ograniczenia wymiaru zatrudnienia, w razie definitywnego wypowiedzenia stosunku pracy nadal przysługuje prawo do odprawy z art. 20 ust. 2 KN lub z art. 225 ust. 12 w zw. z ust. 11 PWuPO.
Kryterium innego potencjalnego źródła dochodu nie powinno być wiodące, a traktowane pomocniczo, gdy praca nauczycieli z analogicznym doświadczeniem, kwalifikacjami i oceną pracy formalną i bieżącą jest podobnie oceniania i za zwolnieniem jednego z nich w takim przypadku dodatkowo przemawia lepsza sytuacja życiowa, w tym posiadanie uprawnień emerytalnych lub do świadczenia kompensacyjnego, z których nauczyciele nie muszą korzystać (wyrok Sądu Najwyższego z 18 września 2003 r., I PK 286/02 oraz z 24 września 2003 r., I PK 396/02).
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT