Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Nauczyciel przebywa na zwolnieniu lekarskim. Otrzymał pismo informujące o tym, że dyrektor nie ujął n-la w projekcie na rok 16/17 i że stosunek pracy rozwiąże się z końcem sierpnia. Czy to wymówienie jest skuteczne? Czy n-l musi odwołać się do sądu pracy?Nauczyciel jest 2 lata przed emeryturą. Czy obowiązuje go okres ochronny? Nauczyciel pracował w bibliotece. W projekcie organizacyjnym są umieszczone inne osoby na tych godzinach.; 2. Nauczyciel przebywa w stanie nieczynnym. Czy zwolnienie lekarskie przedłuża okres stanu nieczynnego?
1. W szkole feryjnej rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem powinno nastąpić za 3-miesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec roku szkolnego, czyli 31 sierpnia. Wypowiedzenie powinno zatem być dostarczone do końca maja.
W pytaniu nie podano przyczyny rozwiązania stosunku pracy. W przypadku nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych (nie dotyczących nauczyciela) następuje na podstawie art. 20 KN. Okres wypowiedzenia może być skrócony do 1 miesiąca, z tym że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.
W przypadku nauczycieli zatrudnionych na czas nieokreślony ale np. w niepełnym wymiarze, rozwiązanie umowy, również z przyczyn organizacyjnych, następuje na podstawie art. 27 KN.
W każdym wypowiedzeniu stosunku pracy pracodawca powinien podać przyczyny tego wypowiedzenia.
Fakt przebywania nauczyciela w okresie ruchu kadrowego na zwolnieniu lekarskim nie powoduje nieważności wypowiedzenia. Jeżeli nauczyciel jest w wieku przedemerytalnym, a w szkole istnieją godziny na nowy rok szkolny, które mogłyby być mu przyznane, nauczyciel może odwołać się do sądu pracy. Może też zwrócić się wcześniej do dyrektora o wyjaśnienie, dlaczego przyznał te godziny innym nauczycielom.
2. Z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym stosunek pracy wygasa. Karta Nauczyciela nie przewiduje w tym zakresie żadnych wyjątków.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na 6/18 w naszej szkole realizuje te godziny tylko w czwartki. Zajęcia prowadzi w klasie wojskowej LO. W piątek, sobotę i niedzielę wyjedzie z klasą na manewry wojskowe. Wypełnia kartę wycieczki i otrzymuje delegację. Jakie z tytułu delegacji przysługują mu koszty podróży oraz jak zapłacić nauczycielowi za pracę w dni tego wyjazdu (nie otrzyma za te dni innych dni wolnych)? Czy można zawrzeć z nauczycielem na te trzy dni umowę zlecenie na wykonanie pracy polegającej na opiece wychowawczej? A jeżeli nie, to za ile godzin pracy należałoby wypłacić odrębne wynagrodzenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka dyplomowana zatrudniona przez mianowanie realizuje 19 godzin kształcenia zintegrowanego oraz 6 godzin rewalidacji , 1 godzinę zajęć korekcyjno kompensacyjnych- razem 26 godzin. Jest objęta ochroną związkową do 2018r. Czy w świetle ustawy o związkach zawodowych ochrona warunków pracy i płacy obejmuje te 26 godzin i tyle musi mieć cały czas, czy tylko należy zapewnić jej etat? Czy skorzystanie z możliwości oddania 3 godzin wf innemu nauczycielowi powoduje, że jej etat podstawowy zmniejszy się do 16 godzin (plus 7 godz. rew. i z.kk) i jest możliwe w czasie ochrony? Jako dyrektor uważam, że powinna mieć ochronę na 26 godzin i bez możliwości odebrania wychowania fizycznego. Czy mam rację?
- Witam serdecznie. Mam dwa pytania:
1. Na obecny rok szkolny dostałem dodatkowe dwie godziny dla psychologa szkolnego, który zatrudniony był na 10/20 tygodniowo czyli 0,5 etatu. W związku z tym podpisałem z nim porozumienie znieniające na 12/20. Na kolejny rok czyli 2013/2014 tych dodatkowych dwóch godzin już nie otrzymam. Co mam zrobić w takiej sytuacji, czy podpisać kolejne porozumienie wracające do 10/20, jak nazwac taką umowę?
Drugie pytanie: pracownik obsługi - zatrudniony jest na cały etat, od września będę musiał podpisać z nim umowę na 0,5 etatu. Jaką umowę podpisać? Ten pracownik ma 5 lat do emertury. Dziękuję za informację!
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany jest od 8 lat zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Przez cały ten okres realizuje prawie 1,5 etatu. Dyrektor nie chce się zgodzić na zatrudnienie na podstawie mianowania. Czy dyrektor może taką decyzję podjąć, tzn. zatrudniać w takiej sytuacji na podstawie umowy o pracę, a nie na podstawie mianowania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozwiązał umowę o pracę na czas nieokreślony za porozumieniem stron w 2014 roku. Od września pracuje na czasowe umowy o prace na 11/18, 10/18. Powiedział, że pracuje w innej szkole. W październiku zwrócił się z prośbą o wypłacenie nagrody jubileuszowej za 30 lat pracy twierdząc, iż pracuje w dwóch szkołach nie ogranicza jego prawa do nagrody tylko do jednego stosunku pracy. W 2014 na umowie czasowej został pomniejszony staż pracy wyliczony na podstawie dostarczonych podwójnych świadectw pracy, Nauczyciel podpisał umowę z wysługą 9%. Nie miał zastrzeżeń. Czy należy się nagrodę i na podstawie czego? Jak odpisać nauczycielowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe