Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1/ Nauczycielka przebywa na urlopie wychowawczym do 01.09.2017 r. do 31.08.2019 r., jest w ciąży, poinformowała, że pójdzie na zwolnienie lekarskie. Czy nauczycielka w tym momencie może przerwać trwający urlop wychowawczy i mieć prawo do zasiłku chorobowego. 2/ Nauczycielka zatrudniona od 01.09.2018r. do 21.10.2018r. na zastępstwo. Czy Nauczycielowi należy się ekwiwalent za okres zatrudnienia. Poprzednio nauczyciel był zatrudniony od 09.10.2017 r. do 22.06.2018 r. na zastępstwo i otrzymał ekwiwalent za niewykorzystany urlop za 37 dni.
1. Przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 nie stanowią, że zwolnienie lekarskie przerywa urlop wychowawczy, a w związku z tym w czasie urlopu wychowawczego nie przysługuje zasiłek chorobowy. Jedynie gdyby nauczycielka zrezygnowała z urlopu wychowawczego, co w samorządowej szkole może nastąpić z początkiem roku szkolnego - po uprzednim zawiadomieniu dyrektora, co najmniej na 3 miesiące przed zamierzonym terminem podjęcia pracy, a w każdym czasie – za zgodą dyrektora (art. 67b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.), wówczas po przerwaniu urlopu mogłaby przejść na płatne zwolnienie lekarskie.
2. Na podstawie art. 64 ust. 5 KN nauczycielce przysługuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze: 5,6 dni * 2 = 11,2 dni zaokrąglonych w górę do 12 dni (art. 1552a § 1, art. 1553 § 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który ukończył: studia magisterskie z zakresu Zarządzanie i Marketing oraz kwalifikacyjny kurs pedagogiczny do nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć z Podstaw Przedsiębiorczości w Branżowej Szkole I stopnia oraz LO ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W mojej szkole jest wielu nauczycieli uczących przedmiotów i jednocześnie wspomagających na zajęciach. Czy rada gminy ma kompetencje zrównać pensum nauczyciela 18h i wspomagającego 20 do jednego poziomu 18h? Jeżeli nie to czy muszę aneksować umowy nauczycieli ze względu na zmianę pensum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jakim terminie nauczyciel po zakończeniu urlopu dla poratowania zdrowia musi wykonać badania kontrolne, jeżeli urlop ten kończy się 30 czerwca br.? Kiedy dyrektor powinien wydać skierowanie na badania? Czy nauczyciel musi wykonać badania przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W poradni psychologiczno-pedagogicznej tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów wynosi 20 godzin. Dotychczas wszyscy specjaliści pracowali w systemie 4 godziny przez 5 dni w tygodniu. Rada Pedagogiczna prosi o zmianę i zróżnicowanie: dla pedagogów i psychologów praca w systemie - 5 godz,
5 godz, 4 godz., 3 godz., 3 godz.; dla logopedów - tak jak dotychczas praca w systemie - 4 godziny przez 5 dni.
Czy takie zróżnicowanie (uzasadnione z uwagi na specyfikę pracy różnych specjalistów) jest zgodne z prawem?
Bardzo proszę o komentarz i interpretację.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica obsługi – woźna szkolna – przebywa na zwolnieniu lekarskim. 10 stycznia 2022 r. upłynie 182 dni przebywania na nim. W dniu 16.12 złożyła wniosek o świadczenie rehabilitacyjne do ZUS. Pracownik ZUS poinformował ją, że rozpatrzenie wniosku trwa 6 tygodni (czyli nastąpi ok 27 stycznia 2022 r.). Pracownica uzyskała ostatnie zwolnienie lekarskie do 10 stycznia 2022 r. Jak powinno się usprawiedliwić nieobecność pracownika w zakładzie pracy? Jakie są możliwości? Czy ZUS może przyznać świadczenie z data wsteczną, tzn. czy rozpatrzywszy wniosek np. 20 stycznia, może przyznać świadczenie od 11 stycznia? A co w przypadku, gdy pracownik nie otrzyma świadczenia rehabilitacyjnego? W jaki sposób ma usprawiedliwić nieobecność po 10 stycznia? I co z pracownikiem, który jest zatrudniony na zastępstwo? Kiedy rozwiązuje się umowa w celu zastępstwa za pracownika – w tym przypadku woźną – w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe