Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W poradni psychologiczno-pedagogicznej tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów wynosi 20 godzin. Dotychczas wszyscy specjaliści pracowali w systemie 4 godziny przez 5 dni w tygodniu. Rada Pedagogiczna prosi o zmianę i zróżnicowanie: dla pedagogów i psychologów praca w systemie - 5 godz, 5 godz, 4 godz., 3 godz., 3 godz.; dla logopedów - tak jak dotychczas praca w systemie - 4 godziny przez 5 dni. Czy takie zróżnicowanie (uzasadnione z uwagi na specyfikę pracy różnych specjalistów) jest zgodne z prawem? Bardzo proszę o komentarz i interpretację.
Czas pracy nauczycieli, w tym również nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych regulują przepisy Karty Nauczyciela.
Zgodnie z art. 42c ust. 1 KN, nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. Nauczycielom dokształcającym się, wykonującym inne ważne społecznie zadania lub - jeżeli to wynika z organizacji pracy w szkole - dyrektor szkoły może ustalić czterodniowy tydzień pracy.
Na podstawie § 21 ust. 3 Rozporządzenia MEN z dnia 01.02.2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych (...), dzienny czas pracy poradni ustala dyrektor poradni za zgodą organu prowadzącego.
Jeżeli proponowana przez radę pedagogiczną zmiana godzin pracy pedagogów i pychologów jest uzasadniona, nie ma przeszkód prawnych do takiego ustalenia godzin, z uwzględnieniem przepisów poowyższego Rozporządzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można z subwencji opłacać wynagrodzenie rehabilitanta, który prowadzi zajęcia rehabilitacyjne w ramach rewalidacji?
- Czy w przypadku nieprzedłużenia umowy na czas określony jednej z trzech nauczycielek należy zastosować "kryteria do zwolnienia"? Czy wystarczy informacja, że umowa kończy się i nie będzie przedłużona z tytułu braku godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaki wymiar urlopu przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w szkole podstawowej, który od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. pełni obowiązki nauczyciela oddziału sześciolatków (cały etat), a od 01.09.2019 r. będzie nauczycielem klasy I (w wymiarze całego etatu). Jest to nauczyciel dyplomowany, zatrudniony na zasadzie mianowania. W bieżącym roku nie korzystał z urlopu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który zakupił w 2020 r. z programu ministerialnego 500+ plus w okresie nauki zdalnej laptopa może składać wniosek na nowy program 2500 zł w bonie na laptopy dla nauczycieli w 2023 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole podstawowej jest oddział przedszkolny. Umowy o pracę z nauczycielami zawierane są przez szkołę (placówka feryjna). Czy urlop wypoczynkowy nauczycieli w oddziale przedszkolnym udzielany jest na zasadach nieferyjnych czy feryjnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe