Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1 września 2016 r. sekretarz szkoły publicznego gimnazjum został wybrany na Społecznego Inspektora Pracy, czy w momencie wygaszania gimnazjum od 1 września 2017 r. i przyłączenia go do lokalnego zespołu szkół w skład, którego dotychczas wchodziła szkoła podstawowa klasy 1-6 czyli szkoła podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi taka osoba przechodzi z mocy prawa do nowej szkoły, czy ochrona wygasa w momencie przekształcenia szkoły czyli rozwiązujemy z nią umowę o pracę 31 sierpnia 2017r., a ochrona wygasa w związku z nową ustawą ?
Jeżeli dotychczasowe gimnazjum zostanie włączone do istniejącej szkoły podstawowej, to zastosowanie będą miały przepisy art. 236 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe:
Art. 236. 1. Nauczyciele dotychczasowego gimnazjum z dniem przekształcenia albo włączenia gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej, o którym mowa w art. 129 ust. 1, stają się nauczycielami ośmioletniej szkoły podstawowej.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do pracowników niebędących nauczycielami, o których mowa w art. 7 ustawy – Prawo oświatowe, oraz osób, o których mowa w art. 15 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe, zatrudnionych w dotychczasowym gimnazjum.
3. Dyrektor dotychczasowego gimnazjum, w terminie do dnia 15 maja roku, w którym nastąpi odpowiednio przekształcenie albo włączenie gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej, o którym mowa w art. 129 ust. 1, informuje na piśmie pracowników, o których mowa w ust. 1 i 2, o zmianie, o której mowa w ust. 1.
6. Do pracowników niebędących nauczycielami, o których mowa w art. 7 ustawy – Prawo oświatowe, zatrudnionych w gimnazjach stosuje się odpowiednio przepisy art. 22 i art. 23 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych.
Jeżeli zatem istnieje możliwość dalszego zatrudniania danego pracownika, to kontynuuje on zatrudnienie w szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi. W przeciwnym razie pracownika można przenieść do innej jednostki lub rozwiązać z nim stosunek pracy. W przypadku osób chronionych przed zwolnieniem, tu - społeczny inspektor pracy, ochrona przysługuje dalej - art. 13 ustawy z 24.06.1983 r. o społecznej inspekcji pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pracownika zatrudnionego na czas zastępstwa. Wiem, że zastępowany pracownik wróci do pracy 11.07 br. Pracownik zatrudniony na czas zastępstwa ma 16 dni urlopu wypoczynkowego za ten rok kalendarzowy. Wykorzystał z powodów rodzinnych 7 dni. Pozostało 9 dni roboczych. Czy w związku z powyższym musi wykorzystać urlop trwający 14 dni kalendarzowych? Pracodawca zaproponował urlop w czerwcu od 13 do 26 (razem ze świętem daje to 14 dni kalendarzowych i 9 dni roboczych, które ma do wykorzystania pracownik), ale pracownik nie chce wyrazić na to zgody – woli wybrać pozostały urlop w 2 częściach. Czy mogę wyrazić na to zgodę? Czy mogę narzuć termin urlopu proponowany w czerwcu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam
Nawiązując do otrzymanej od Państwa opinii "...Instruktor praktycznej nauki zawodu nie jest nauczycielem, ponieważ nie posiada kwalifikacji nauczycieli praktycznej nauki zawodu, wymienionych w § 6 w zw. z § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.) i co do zasady nie zatrudnia się go na stanowisku pedagogicznym.."
Czy instruktora praktycznej nauki zawodu należy zatrudnić na podstawie art. 15 prawa oświatowego?
Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od roku 2016/17 do klasy IV Szkoły Podstawowej będzie uczęszczała uczennica z orzeczeniem o niepełnosprawności sprzężonej. Czy w ramach pomocy psych- ped. oprócz 2 godzin zajęć rewalidacyjnych mogę zatrudnić nauczyciela z przygotowaniem (oligofrenopedagogika) jako asystenta nauczyciela, czy nauczyciela wspomagającego? W jakim wymiarze i na jakich warunkach (Kodeks Pracy czy Karta Nauczyciela )?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela który otrzymał mandat do rady gminy. Na jakiej podstawie prawnej dyrektor może zwolnić nauczyciela do udziału w sesji. Jak to powinno być odnotowane w dokumentacji szkolnej, czy w tym dniu nauczyciel ma płacone gdyż za udział w sesji otrzymuje dietę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona na czas określony od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. dnia 25.05.2019 r. urodziła dziecko i przeszła na urlop macierzyński. Czy należy jej się „13” za 2019 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe